Hamaney’in Askeri Danışmanı: İşgalci Türk Askeri, Afrin’den Çıkmalı

Hamaney’in Askeri Danışmanı: İşgalci Türk Askeri, Afrin’den Çıkmalı
Mart 05 12:02 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’in Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusunun Afrin’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini öne sürdü.

Türk askerinin ‘işgalci’ olduğunu savunan İranlı General Safevi, Zeytin Dalı Harekatının sonlandırılması gerektiğini bir kez daha söyledi.

İran’ın ‘safevi düşüncelerini’ yaymak için yüzyıllardır bölgedeki en büyük rakibi olan Türkiye’ye karşı faaliyetler yürüttüğünü belirten uzmanlar, Tahran Yönetiminin Türkiye’de istikrarı bozması için PKK’ya verdiği desteği örnek gösteriyor.

Aralarında Lübnanlı Şii ilim adamı Muhammed Ali El Huseyni’nin de bulunduğu birçok düşünür, İran’ın yayılmacı safevi politikalarıyla bölge ülkelerini yönetmeye çalıştığı görüşünde.

Türkiye, ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüğü Suriye’nin kuzeyindeki terör yapılanmasına yönelik Zeytin Dalı Harekatını 20 Ocak’ta başlatmıştı.

İran, Zeytin Dalı Harekatının başlayışından bu yana birçok kez operasyonun sonlandırılması çağrısında bulundu.

“Afganistan ve Irak İşgalinde Amerika’ya Yardım Ettik”

İran’ın önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, halka açık bir konuşmasında İran’ın Afganistan ve Irak işgalinde ABD’ye yardım ettiğini itiraf etmişti.

İran’ın bölgedeki Sünni devletlerin ABD eliyle alaşağı edilmesini sağlayacak politika izlediği gözleniyor. Yemen’de darbeyle yönetime el koyan İran destekli Şii Husiler, ülkedeki Sünni cihat yanlılarını hedef alan ABD hava araçlarına ev sahipliği yapıyor.

“ABD, İran’ı Güçlendirdi”

General Safevi, daha önceki bir açıklamasında ABD’nin Afganistan ve Irak işgalinin bölgede, İran’ı güçlendirerek, nüfuzunu arttırdığını söylemişti.

İranlı bir televizyon programına katılan Safevi, Suriye iç savaşı, Ortadoğu’daki güç mücadeleleri hakkında açıklamalarda bulundu. Tahran Times’ın haberine göre, konuşmasında, Irak ve Afganistan işgallerinin İran’ı güçlendirdiğine vurgu yapan Safevi, siyasette önemli olan kendi çıkarlarının olduğunu ve uluslararası ilişkilerde ‘güvenin’ olamayacağını söyledi.

Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, dış politikayı yöneten siyasetçilere de uyarıda bulunarak, İran’ın uluslararası arenada çıkarları ve payları var. Kimse bunu göz ardı etmemeli” dedi.

Bahreyn, Ülkede İstikrarı Bozmak İsteyen 116 Şii Casusu Tutukladı

Bahreyn Emniyet Güçlerinin terörizmle savaş ve Bahreyn’in iç işlerine müdahaleyi engelleme amacıyla başlattığı terörle-mücadele operasyonları dün 116 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

Tutuklananların terör saldırıları planlamak ve gerçekleştirmek, patlayıcı maddelerin üretimi, depolanması ve taşınması gibi bir dizi terör suçlarına karıştıkları belirlendi.

Bahreynli makamların araştırmaları sonucunda tutuklanan teröristlerin İran Devrim Muhafızlarıyla bağlantılı olduğu tespit edildi.

Şebeke, Bahreynli Yetkilileri, güvenlik güçlerini, ve halk güvenliğini tehlikeye atmak, milli ekonomiyi baltalamak için petrol tesislerini hedef almayı planlıyordu.

Bahreyn terörle-mücadele güçlerinin titiz çalışmalarının ardından terör şebekesinin faaliyetleri engellendi.

Bahreynli makamlar İran’ı iç işlerine karışmak ve ülkedeki istikrarı bozmak için mezhepsel faaliyetler yürütmekle suçluyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: