HAMAS, Başbakan Suikastının Zanlılarını Tutukladı

HAMAS, Başbakan Suikastının Zanlılarını Tutukladı
Mart 29 11:26 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Gazze’deki HAMAS Hükumetinin İçişleri Bakanlığı, Filistin Başbakanı Rami El Hamdullah’a yönelik suikastla ilgisi bulunduğu değerlendirilen yeni şüphelilerin yakalandığını duyurdu.

Başbakan Hamdullah, 13 Mart’ta Gazze ziyareti sırasında aracına yönelik saldırıdan sağ kurtulmuştu.

Filistin Resmi Haber Ajansı, Gazze’ye giden Başbakan Rami El Hamdullah ve beraberindeki Filistin İstihbarat Başkanı Macid Ferec’in konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıda 7 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Başbakan Hamdullah, yaralananlar arasında değildi.

Saldırının ardından yaptığı resmi açıklamada El Hamdullah, bombalı suikastın Gazze Yönetimini elinde bulunduran HAMAS tarafından gerçekleştirildiğini savunmuştu.

İslami Direniş Hareketi HAMAS Siyasi Ofis Başkanı İsmail Haniye, geçtiğimiz hafta Filistin Başbakanı Rami El Hamdullah’a düzenlenen suikast hakkında konuştu.

Suikastla ilgisi bulunan zanlılara yönelik operasyonda hayatını kaybeden emniyet mensuplarının cenaze törenlerinde konuşan Haniye saldırının ‘tehlikeli siyasi ve ulusal amaçlar’ taşıdığını söyledi.

HAMAS Lideri Haniye ayrıca ‘saldırının, siyasi açıdan ABD’nin Filistin davasını bitirmeye çalıştığı yüzyılın anlaşması hakkında artan söylemlerle aynı döneme denk gelmesinin manidar olduğuna’ dikkat çekti.

Gazze İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, ‘saldırıyla alakalı yeni şüphelilerin yakalandığını bildirdiği açıklamasında Gazze’de gerçekleştirdiğimiz operasyon, Hamdullah’ın konvoyuna düzenlenen saldırıyla bağlantısı olan yeni şüphelilere ulaşmamızı sağladı’ dedi.

Bakanlık Sözcüsü İyad El Bezm, saldırının gerçekleştiği ilk andan itibaren Gazze ile Batı Şeria emniyet güçlerinin ortak bir komite kurması çağrısı yaptıklarını ve Başbakan Hamdullah’a söz konusu saldırıyla ilgili pek çok rapor gönderdiklerini ancak cevap alamadıklarını söyledi.

Sözcü El Bezm, güvensizlik ortamı yaratılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

İçişleri Bakanlığı, yeni gelişmeleri paylaşmak için düzenlediği basın toplantısında zanlıların ifadelerinin yer aldığı video kayıtlarını da paylaştı.

Videoda zanlı Muhammed El Havaciri, saldırının baş faili Enes Ebu Husa’nın, saldırıdan iki ay önce kendisine büyük miktarda TNT patlayıcı verdiğini itiraf etti.

El Havaciri, Ebu Husa’nın saldırıdan yaklaşık 10 gün önce evine döndüğünü ve TNT’den bir bomba yaptığını, bunu küçük plastik bir kabın içine yerleştirdiğini ve içine de C4 patlayıcı ve fünye eklediğini açıkladı.

Yasir Ebu Husa adındaki diğer zanlı da Enes Ebu Husa’nın saldırıdan iki gün önce kazma kürek gibi kazı aletlerini alarak Beyt Hanun’da operasyonu gerçekleştireceği bölgeye gittiğini, kendisinden de Erez Sınır Kapısı’na giderek Hamdullah’ın konvoyunun varışını haber vermesini istediğini söyledi. Yasir, konvoyun varışını Enes’e haber verdiğini ve bölgeden ayrılmadan önce de patlama sesi duyduğunu aktardı.

Gazze’de 22 Mart’ta düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada saldırının baş şüphelisi Enes Ebu Husa ile arananlar listesinde yer alan Abdulhadi El Eşheb öldürülmüştü.

___________________

İlgili Haber:

Filistin Başbakanı: Konvoyuma HAMAS Saldırdı

İsmail Haniye, Başbakan Suikastı Hakkında Konuştu

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: