Hariri Suikastının Arkasında İsrail Ve ABD Var

Hariri Suikastının Arkasında İsrail Ve ABD Var
Haziran 09 02:28 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Yeni seçilen Parlamento Bakanı Şamil El Sayyed yaptığı açıklamada, muhaliflerinin suçlamalarına rağmen eski Başbakan Refik Hariri suikastında rolünün olmadığını söyledi.

Lübnan’ın BM destekli Özel Mahkemesindeki ifadesinin üçüncü ve son gününde, Sayyed ülkeyi terk etmeye zorlamak için ABD ve İsrail’i suikastı gerçekleştirmekle suçladı.

Sayyed, STL’ye yaptığı açıklamada, “ABD ve İsrail, Refik Hariri’nin suikastının arkasındaydılar” diyerek, “Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesine neden olan suikastın (BM Güvenlik Konseyi) 1559 sayılı kararına yol açtığını” belirtti.

Sayyed daha sonra mahkemeye, ön yargılı olduklarını söyledi.

“Mahkeme bir siyasi mahkemedir… Irak’ta George Bush ve Tony Blair, kitle imha silahları adı altında 1,5 milyon Iraklı öldürdüler ve 10 milyon Iraklıyı yerinden ettiler. Suçlanmayı hak etmiyorlar mı? ”

Milletvekili, “Bu, İsrail’in kendisini öldürmesi için bir neden, çünkü Hariri’nin hayatta kalması halinde daha sonra gerçekleşen tüm olayların gerçekleşmeyeceğini” söyledi.

“İki şeyi savunmak için mahkemeye geldim: Lübnan’ın doğruyu ve kişisel hakkımı bilmesi.

Lübnan halkı gerçeği bilme hakkına sahiptir, ancak 14 Mart’ın ve sempatizanlarının yöntemine göre değil, aynı zamanda siyasileştirilmiş bir şekilde olaylara yaklaşan STL’den de değil. Hakikat, sahte tanıklar aracılığıyla değil, kesin kanıtların varlığıyla mümkündür” dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: