Hatay Geri Gönderme Merkezindeki Kriz Büyüyor; 33 Çocuk 72 Saattir Aç

Hatay Geri Gönderme Merkezindeki Kriz Büyüyor; 33 Çocuk 72 Saattir Aç
Şubat 22 12:15 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hatay Göç İdaresinde tutuklu bulunan Doğu Türkistanlı Mültecilerin süresiz açlık grevi devam ediyor. Türk makamlarının kendilerini Çin’e teslim etmemesini talep eden Uygur Türkleri, Tacikistan üzerinden Çin’e teslim etme oyunuyla karşı karşıya.

Hatay Geri Gönderme Merkezinde bulunan 22’si kadın, 38’i çocuk toplam 79 Uygur Türk’ü süresiz açlık grevi yaparak Çin’e iadelerinin durdurulmasını istiyor.

Türkistanlı Anneler, çocuklarının da açlık grevinde yer almasını sağlayarak Çin’e teslim edilmeleri durumunda karşılaşacakları felaketlere dikkat çekmek istedi.

Doğu Türkistan Bülteninin görüştüğü Uygur Mültecileri 33 çocuğun son 72 saattir yemek yemediğini söyledi.

Öte yandan Komünist Çin Yönetiminin baskıcı politikalarından kaçarak Türkiye’ye sığınan Doğu Türkistanlı Mültecilerin Tacikistan adına düzenlenen belgelerle Çin’e teslim edildiğinden endişe ediliyor.

Doğu Türkistan Bülteni, bir haftadır kendilerinden haber alınamayan iki Uygur Türkünün Tacikistan adına düzenlenen sahte belgelerle Çin’e teslim edilmiş olabileceğini değerlendiren bir haber yayınladı.

İzbuddin ve Zubeyr adındaki iki Uygur Türkünün Hatay Göç İdaresince koğuştan çıkarılarak götürüldükleri sorgu odasında Tacikistan vatandaşı olduklarını kabul eden sahte belgelere imza atmaya zorlandığı bildirildi.

İmza atmaktan kaçınan Uygur Türk’ü Mültecilerin gelişmeleri koğuştaki diğer arkadaşlarına anlattığı belirtilen haberde birkaç saat sonra koğuştan tekrar çıkarılan İzbuddin ve Zubeyr’den bir haftadır haber alınamadığı kaydedildi.

Hatay Göç İdaresinin sık sık benzer haberlerle gündeme gelmesini değerlendiren Türkistan İslam Bülteni, kozmopolit kentte Türk halkının genel değerlerinden yüz çeviren bir yönetimin veya FETÖ’nün etkin olabileceğine dikkat çekiyor.

Çin Yönetimi, işgal altında tuttuğu Türkistan’daki Müslümanlara, oruç tutmayı, sakal ve tesettürü, Kuran okumayı ve çocuklarına Muhammed, Hamza gibi isimler koymayı yasakladığı gibi zorla içki içiriyor ve Komünist Çin kültürüne özgü marşlar söyletiyor.

‘Kardeş aile’ projesi adıyla başlatılan yeni bir uygulamayla her Müslüman Uygur Türkünün evine bir Çinli erkek yerleştirilerek Türkistanlı Müslümanların dini ve milli duyarlılıklarını hiçe sayan tutumu nedeniyle Çin Hükumetine yönelik öfkenin arttığı gözleniyor.

_______________________

İlgili Haber:

Türkistanlı Mülteciler Sahte Belgelerle Tacikistan Üzerinden Çin’e Mi Teslim Ediliyor?

Hatay Göç İdaresinde Açlık Grevi Yapan Müslüman Uygur Türklerinden Mesaj Var

Türkistan İslam Partisi, Çin Hapishanesinde Hayatını Kaybeden İlim Adamı İçin Suriye’de Cenaze Programı Düzenledi

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: