Hindistan Askeri, Sivil Halka Ateş Açtı; ‘Başarılı Operasyon’ Dedi

Hindistan Askeri, Sivil Halka Ateş Açtı; ‘Başarılı Operasyon’ Dedi
Nisan 04 09:34 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hindistan askerleri, 1947’den bu yana işgal altında tuttuğu Keşmir’de ‘terörle mücadele operasyonu’ düzenledi. Operasyonda 13 direnişçi, 3 Hindistan askeri ve 4 de sivil vatandaş hayatını kaybetti.

Hindistan askerlerinin ülkelerini savunan cihat yanlısı direnişçilere karşı yürüttüğü operasyon halkın öfkesine neden oldu. Kalabalık kitleler Hindistan askerlerinin operasyonunun ardından protesto için sokaklara indi.

Amerika Birleşik Devletleri ABD merkezli bir yayın kuruluşu, Hindistan askerlerinin operasyonlarında 70’in üzerinde yaralanan olduğunu yazdı.

Hindistan askerlerine taş fırlatan Keşmirli protestocular, göz yaşartıcı gaz, saçma mermileri ve gerçek mermilerle karşılık buldu.

Hindistan askeri yetkilileri ise operasyonun başarıyla sonuçlandırıldığını savundu. Çatışmaların ardından açıklama yapan Korgeneral Bhatt şunları söyledi:

“Bugün, güvenlik güçleri için çok özel bir gün. Pazar günü uzun süredir Keşmir’de düzenlenen en büyük ant-militan operasyonu gerçekleştirildi.”

Korgeneral Bhatt, 2017 yılında Keşmirli direnişçiler tarafından öldürülen Hindistan askeri Fayez’in intikamını bu operasyonla aldıklarını söyledi.

Hindistan askerleri, özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana Keşmir üzerindeki baskılarını artırıyor. Sivil halka yönelik askeri operasyonların yanı sıra, tecavüz vakaları, ibadethanelerin yıkılması ve fiziki işkenceler artış gösteriyor.

_________________

İlgili Haber:

Keşmirliler Ülkelerindeki Vahşete Dikkat Çekmek İstiyor; Hint Polisi Oruçlu Kadına Tecavüz Etti

‘Keşmir, Dar’ul İslam Olacaktır’

Üstad Usame Mahmud: Keşmir’deki Kardeşlerimize -Tam Metin-

Keşmirli Lider: “Burada Namuslara El Uzatılıyor, Taliban Ve El Kaide’yi Yardıma Çağırıyorum”

Keşmirli Kadınlar, Zorla Saçlarını Kesen İşgalcileri Protesto Etti

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: