Hollanda’da Hz. Muhammed’e Hakaret İçerikli Karikatür Yarışması Düzenlenecek

Hollanda’da Hz. Muhammed’e Hakaret İçerikli Karikatür Yarışması Düzenlenecek
Haziran 12 20:45 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hollandalı Özgürlük Partisinin İslam-karşıtı politikalarıyla tanınan siyasetçisi Geert Wilders, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’i betimleyen karikatür yarışmayı düzenleyeceğini duyurdu.

Yarışmanın Partinin Hollanda Parlamentosundaki ofisinde düzenlenmesi fikrine Hollanda Terörle Mücadele Birimlerinin de onay verdiği kaydedildi.

Daha önce de Hz. Muhammed’e ve İslam mukaddesatına hakaret eden karikatürler çizilmiş ve cihat yanlısı Müslümanlar tarafından intikamı alınmıştı.

Geert Wilders, İslam karşıtlığı ve eşcinsellere özgürlük tanınması yönündeki talepleriyle tanınıyor.

Wilders, konuya ilişkin açıklamasında ‘ifade özgürlüğü bizim en önemli özgürlüğümüzdür’ dedi.

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin, Hz. Muhammed’e yönelik karikatürlerin Papa’nın talimatıyla çizildiğini belirtmiş, Asya’nın Sesi Haber Merkezi tarafından tercüme edilen konuşmasında ‘Resulullaha yardımdan geri kalırsak analarımız bizi yitirsin’ demişti.

2015 yılında da bir dergide benzer karikatürler yayınlanmış ve El Kaide üyelerinin saldırıları sonucunda bir daha yayınlamayacakları yönünde söz vermişlerdi.

‘Biz El Kaideyiz, Peygamberimizin intikamını aldık’

İslam’a hakaret eden karikatür dergisine yönelik baskında saldırıyı düzenleyen cihat yanlılarının ‘biz El Kaideyiz Peygamberimizin intikamını aldık’ dediği kaydedildi.

Dünya Paris’te yayınlanan bir dergiye düzenlenen saldırıyı konuştu. Fransız vatandaşları tarafından düzenlenen saldırı ‘Fransa’nın 11 Eylülü’ olarak adlandırıldı.

İslam Peygamberi Hz Muhammed’in aile hayatına varıncaya dek hakaret içerikli karikatürler yayınlayarak İslam Dini’nin birçok mukaddesatına saldıran derginin cihat yanlıları tarafından basıldığı görüldü.

Görgü tanıkları ‘Allahuekber’ diyerek İslam karşıtı dergiyi basanların ‘biz El Kaideyiz Peygamberimizin intikamını aldık’ dediklerini aktardı.

Küresel cihat ekolünün kurucusu ve lokomotifi konumunda olduğu ifade edilen El Kaide’nin konuya hakkındaki hassasiyeti biliniyor.

El Kaide kurucu lideri Usame Bin Ladin, ‘Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin çizilmesinin Vatikan tarafından kurgulanmış bir operasyon olduğunu’ söylemiş ve eklemişti: ‘Eğer Peygambere yardımdan geri kalırsak analarımız bizi yitirsin.’

Selefi cihat ekolünün günümüz temsilcileri, Hz. Muhammed’e ya da arkadaşlarına yapılan hakaretin karşılığının sadece savaş olduğunu savunarak bu görüşünü İslam Peygamberinin uygulamalarında yerini bulan pratik örneklere dayandırıyor.

Avrupa’ya yönelik seslenişinde İslam’a ve mukaddesatına saldıran odakları tehdit eden Bin Ladin’in ‘size işiteceğiniz değil gözlerinizle göreceğiniz bir cevap vereceğiz’ dediği hatırlanıyor.

Saldırının merkezi Yemen’de bulunan Arap Yarımadası El Kaidesi olmuştu.

Arap Yarımadası El Kaidesi tarafından yayınlanan Inspire adlı dergide, El Kaide’nin öldürülmesi gereken kişiler listesi yayınlanmıştı. Fransa’da saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisinin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier de bu listede yer alan isimler arasındaydı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: