HRW: Müslümanların Yaşadığı Köylerin Üzerinden Buldozerlerle Geçiliyor

HRW: Müslümanların Yaşadığı Köylerin Üzerinden Buldozerlerle Geçiliyor
Şubat 25 03:20 2018

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Myanmar’da Müslümanların yaşadığı Rohingya köylerinin üzerinden buldozerlerle geçildiğini açıkladı.

Myanmar hükümetinin Müslüman köylerindeki yıkımına kanıt olarak uzaydan çekilmiş uydu görüntülerini yayınlayan HRW, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve diğer BM birimlerine Naypyidaw hükümetinin köyleri tahribini bir an önce durdurması için acil çağrıda bulunmasını istedi.

HRW daha önce yayınladığı raporlarda, Myanmar ordusunun Arakan bölgesinde bulunan Rohingyalı Müslüman köylerinin yakılarak bölgedeki halka ‘etnik temizlik’ uyguladığını açıklamıştı.

HRW Asya Direktörü Brad Adams, “Bu köylere yapılanlar Rohingya halkına yapılan vahşetin kanıtıdır. Rohingya köyleri üzerinden buldozerle geçmek delilleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Myanmar Sosyal Refah Bakanı Win Myat Aye, Fransız haber ajansı AFP’ye ‘köylerin, daha modern hala getirilmesi için buldozerlerle yıkıldığını ve yeniden yapılacaklarını’ söyledi.

HRW Asya direktörü Adams ise, ‘buldozerlerin kullanılmasıyla bölgede yaşanan insan hakları ihlallerinin kanıtları ortadan kaldırılmak isteniyor’ dedi. Adams ayrıca, ‘büyük suçların kanıtları olan bu köylerin kasten yıkımı, adaletin önünü kapatmaktır’ ifadelerini ekledi.

Uydu görüntülerinde, 10 köyün yangın çıkarılarak yok edildiğini de belirleyen HRW, Myanmar hükümetinin 2017 yılı sonuna kadar en az 55 köyü tamamen yıktığını ve bölgedeki bitki örtüsünü tahrip ettiğini açıkladı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: