HTŞ Liderinden ABD’nin Terör Listesi Açıklamasına Cevap

HTŞ Liderinden ABD’nin Terör Listesi Açıklamasına Cevap
Haziran 02 13:14 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri, ABD’nin bir kaç gün önce Heyet Tahrir Şam HTŞ birleşimini terör örgütü olarak tanımlamasına HTŞ kadısı Ebu Feth El Ferğali’den yazılı açıklama geldi. Suriye savaşından haberler yapan bir sosyal medya hesabı El Ferğali’nin yazılı açıklamasını yayınladı.

ABD’li makamlar, kuruluşunun ardından HTŞ’yi, El Kaide bağıyla ile tanınan Nusret Cephesi olarak tanımlamış ve terör listesine almıştı.

Savaş boyunca çatı bir oluşum için kendilerini bir kaç kez defa fesheden cihat yanlısı örgüt son zamanlarda El Kaide ile olan bağlarını kopardığını açıklamış ve son halinde Heyet Tahrir Eş Şam olarak adlanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı sözcülerinden gelen son açıklamada HTŞ’nin El Kaide’den bağını kopardığı söylentilerinin ABD’yi kandıramayacağı ifade edilmiş ve örgütün henüz El Kaide ile gizli bağlarının devam etmesi olasılığına dikkat çekilmişti.

El Ferğali’nin açıklamasını uluslararası güvenlik politikaları araştırmacıları için Türkçeleştirdik:

“Hamdlerin tümü alemlerin Rabbi olan Allaha’dır.  Heyet Tahrir Şam HTŞ hiç bir zaman din konusunda tavizde bulunmamış ve malını ve canını Allah’ın dinene yardım etmek, Şeriatı uygulamak ve Şam’daki ehli sünnetten olan halkımızı korumak için ortaya koymuştur.

Milli ordu olsun olmasın, işğalci güçlere toprak teslim edilsin edilmesin vs fark etmez, HTŞ, kendi prensip ve hedeflerinden vazgeçirilmek için tüm bu ve benzeri iç projeleri reddetmiş ve gece gündüz kendisine yapılan baskılara rağmen bu konuda azıcık bile olsa taviz vermeyeceğeni açıklamıştır. Ve tüm bunlar kendisinden başka güç ve kudret sahibi olmayan Allah’ın lütfu ile olmuştur.

Bu yüzden ABD’nin HTŞ’yi terör örgütü olarak tanımlaması hiç bir şeyi değiştirmez ve buna karşın Rabbimizden beklentimiz bizi koruma altına alması, ayaklarımızı sabit kılması ve onun yolunda çarpışan kullarına vadettiği zaferi vermesidir.

Bizleri terör örgütü olarak tanımlayanlardan öyle bir gün yok ki şerden başka bir şey bekleyelim. Bu tanımlama bir kez daha onların (hakkında bir saniye bile şüphe etmediğimiz) İslama, onun takipçilerine ve bu dini savunanlara karşı oluşturduğu gizli gündemi açığa vurmuş oluyor.

İçinde bulunduğumuz durumu incelediğimizde ABD’nin bizleri terörist olarak tanımlaması (örneğin Taliban ve diğer mücahitlerde olduğu gibi) yalnız imanımızın çoğalmasına sebep oluyor.

Bizim için yeterli olan şudur:

Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size kim yardım ede bilir? Müminler ancak Allah’a tevekkül etsinler. (Ali İmran 160.ayet)

Onlar öyle kimselerdir ki, halk kendilerine, “İnsanlar size karşı ordu toplamışlar, onlardan korkun” dediklerinde, bu söz onların imanını artırdı ve “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” dediler. (Ali İmran 173.ayet)”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: