HTŞ’den Türk Askeri Kılığındaki Örgüte Operasyon

HTŞ’den Türk Askeri Kılığındaki Örgüte Operasyon
Mayıs 27 14:22 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ resmi yayın organı İBA Haber Ajansı, Suriye’de daha önce benzeri görülmeyen yeni bir çıkar amaçlı suç örgütü kurulduğunu duyurdu.

Söz konusu örgütün Türk askeri kılığına girerek halkı gasp ettiği kaydedildi. HTŞ Yetkililerinin duruma müdahale ettiği bildirildi.

HTŞ yayın kuruluşu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Daha önce özgür bölgelerde benzeri görülmemiş bir suç: Hırsızlık yapan bir çete Türk askeri kıyafetleri giyerek Türkiye askeri sıfatıyla sınır güvenliği görevini yerine getiriyormuşçasına göç edenleri soyuyor ve serbest bırakılmaları karşılığında para talebinde bulunuyor.

Hey’et Tahriru’ş-Şam’a bağlı sınır güvenliği sorumlusu Muhenned el-Ahmed İba’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Personelimiz Türk askeri sıfatında Türkiye sınırını koruyan jandarma şeklinde tutuklama vb. tehditlerle para talep eden iki kişiyi tutukladı.”

El-Ahmed, Suriye-Türkiye hudut şeridine yakın bir yerde iki Türk askeri bulunduğu bilgisi üzerine birim üyelerinin ilgili yere gidip bu iki kişinin kim oldukları ve görevlerinin ne olduklarını sorduklarında, tehdit karşılığında para kazanmak için mezkur sıfata bürünen bir çete olduklarının ortaya çıktığına işaret etti.

Hudut emniyet sorumlusu, çete üyelerinden birisinin hakkında yargıda bulunulması için mahkemeye sevk edildiğini, olaya adı karışan diğer üyelerin ise arandıklarını belirtti. El-Ahmed, halkı çetenin ağına düşmeme ve şüphelenilmesi durumunda resmi sıfattaki kimselerin yetkili taraflara bildirilmesi uyarılarında bulundu.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: