‘İdlib’de Saldırıların Durması Lazım’

‘İdlib’de Saldırıların Durması Lazım’
Mayıs 15 22:37 2019

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İdlib için çalışma gruplarının bir araya gelmesi konusunda Ankara ve Moskova’nın mutabık olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib’le ilgili çalışma gruplarının bir araya gelmesi konusunda mutabık kaldığı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan ve Putin’in iki gün önce telefonda görüştüğünü hatırlatarak, çalışma grubunun en kısa zaman içerisinde buluşması için iki liderin anlaştığını duyurdu.

Çavuşoğlu, “Çabalarımızı yoğunlaştırdık. Saldırıların durması lazım. Büyük bir mesafe katetmişken rejimin saldırıları her şeyi berbat edebilir” diye konuştu.

Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktalarına yönelik saldırı olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Rejimin saldırgan tutumu değişmeli bu kesin” dedi.

Çavuşoğlu, Suriye’de Rejim güçleri tarafından düzenlenen saldırıların yeni anayasayı hazırlayacak komitenin kurulmasını riske attığına da dikkat çekti.

2017’den bu yana yürütülen Astana görüşmelerinin geçtiğimiz ay yapılan son ayağının ardından, Suriye’de Rejim ve muhalif grupların anayasa komitesi kurulması için anlaşmaya çok yakın olduğu açıklanmıştı.

İdlib’de son durum

Suriye’de Rejim güçleri, İdlib ve komşusu Halep, Hama ve Lazkiye bölgelerine yönelik saldırılarını son dönemde olağanüstü artırdı.

İdlib’e yönelik operasyonda 120’den fazla sivilin hayatını kaybettiği aktarılıyor.

Operasyon sonucu 150 binden fazla kişinin evleri terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Son iki hafta içerisinde 18 tıbbi merkezin Rejim ve Rus uçaklarının saldırısı sonucu kullanılamaz hale geldi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: