İdlib’e Saldırılar Sürerse: 2 Milyon Kişi Sınıra Yığılır

İdlib’e Saldırılar Sürerse: 2 Milyon Kişi Sınıra Yığılır
Nisan 14 10:50 2018

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, İdlib’e saldırıların devam etmesi durumunda iki milyon kişinin Türkiye sınırına doğru yöneleceğini belirterek, bunun Türkiye üzerinde muazzam baskı oluşturacağı uyarısında bulundu.

Moumtzis, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından beri insani durumun hiç olmadığı kadar kötüleştiğini ve bu yılın başından beri 700 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

İdlib’de geçen aralık ayından beri 400 binden fazla kişinin kentin güneyinden merkezine kaçtığını, Doğu Guta’dan ayrılan 60 bin kişilik muhalif grubun da aileleriyle İdlib’e geldiğini ve iki milyondan fazla kişinin bulunduğu İdlib’de insanları barındırmakta güçlük çektiklerini anlatan Moumtzis, “İdlib’de çatışmalar sürerse Türkiye sınırında iki milyon kişi görme ihtimalimiz var. Bu da Türkiye üzerinde muazzam bir baskıya neden olur.” dedi.

Rus ve Esed savaş uçaklarının Doğu Guta’yı enkaz haline çevirmesinden sonra İdlib’e ağır hava saldırıları düzenleyerek sivil halkı göç etmeye zorladığı belirtildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: