İki Hizbullah Milletvekili Yaptırım Listesinde

İki Hizbullah Milletvekili Yaptırım Listesinde
Temmuz 09 22:44 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Trump yönetimi, ikisi Lübnan parlamentosu üyesi olan üç Hizbullah üyesini ABD yaptırım listesine ekledi.

Salı günü yapılan açıklamada Parlamento üyeleri Amin Sherri ve Muhammed Hasan Raad ile Hizbullah güvenlik yetkilisi Vafik Safa yer aldı.

ABD Hazine Terör ve Mali İstihbarat Sekreteri Sigal Mandelker, “Hizbullah, terörist grubun mali ve güvenlik çıkarlarını desteklemek için kurumları manipüle etmek ve İran’ın  faaliyetlerini desteklemek için Lübnan parlamentosundaki çalışanlarını kullanıyor” dedi.

“Hizbullah, Lübnan halkını ve daha fazla bölgenin ekonomik istikrarını ve güvenliğini tehdit ediyor.”

ABD Hazinesi, Hizbullah milletvekillerini kara listeye ekledi.

Anonimlik konusunda ısrar eden üst düzey bir yönetim yetkilisi, “Hizbullah’ın siyasi ve askeri kanadı arasında bir ayrım olmadığına dünyadaki diğer ülkelerin de inanma zamanı geldi” dedi.

64 yaşındaki Raad, 1992’den bu yana parti ve milletvekili bloğunun başkanı. 62 yaşındaki Sherri ise 17 yıllık kadim bir Hizbullah üyesi.

Hazine, Safa’nın grubun finansörlerle olan bağlarını sağladığını, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı düzenlemesine yardım ettiğini açıkladı.

Yaptırım listesine yeni eklenenlerle birlikte, 2017’den bu yana Hazine’nin kara listeye aldığı Hizbullah şahıs ve kuruluşlarının sayısı 50’ye çıktı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: