İlkokul Çocuklarını Yahudi Yerleşimcilerden Kim Koruyacak ?

İlkokul Çocuklarını Yahudi Yerleşimcilerden Kim Koruyacak ?
Şubat 11 12:34 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan El Halil kentindeki Filistinlilerin uluslararası gözlemcilerin çekilmesinin ardından İsrailli yerleşimcilerden korunmasının gerektiği bildirildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu geçen ay El Halil’deki Geçici Uluslararası Varlık (TIPH) görevini, ön yargıyla suçlayarak görevini yenilemeyeceğini açıkladı.

Görevliler 31 Ocak’ta ayrıldı.

Geçici Uluslararası Varlık (TIPH) 1994’te Filistinlilerin katledilmesinden sonra kuruldu ve Filistinli yetkililer, şehirdeki yerleşimcilerin suistimalleri arttırabileceği kaygısıyla uluslararası gözlemcilerin geri çekilmemesi konusunda uyardı.

Bir AFP fotoğrafçısı İngilizce, Arapça ve İbranice yazılmış “gözlemci” kelimesini kullanarak, Filistinliler’in okula giden çocuklara eşlik ettiklerini söyledi.

Örgütten Issa Amro, AFP’ye verdiği demeçte, “Bugün okula gidecek çocukların her zaman yerleşimciler ve işgal ordusunun bulunduğu bu alanda maruz kaldıkları ihlalleri belgelemek için yerel bir kampanya başlattık.” dedi.

“Uluslararası gözlemcilerin yerine geçmeyeceğiz, ancak çocukların okula gitmesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.”

TIPH, bir camide 29 Filistinli Müslümanın Amerikan doğumlu İsrailli bir yerleşimci tarafından vurulmasından sonra kuruldu.

Gözlemciler, günlük devriyeler gerçekleştirdiler ve müdahale etmelerine izin verilmese de tanık oldukları belgeleri   kullanmalarını sürdürdüler.

Misyon, bulgularını üye ülkelerine – İtalya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Türkiye’ye, İsrail ve Filistin makamlarına bildirdi.

El Halil, hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsal ve İsrail-Filistin çatışmasında bir parlama noktası olarak kabul ediliyor.

Yaklaşık 200.000 Filistinlinin bulunduğu şehirde en az 600 işgalci Yahudi yerleşimci yaşıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: