İngiltere Kürt Peşmerge Güçlerine Desteğini Devam Ettirecek

İngiltere Kürt Peşmerge Güçlerine Desteğini Devam Ettirecek
Ocak 10 20:39 2019

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani, İngiltere Savunma Bakanlığı Ortadoğu Başdanışmanı General John Lorimer ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Barzani’nin ofisinden bugün yapılan açıklamaya göre, Neçirvan Barzani başkent Erbil’de İngiltere Savunma Bakanlığı Ortadoğu Başdanışmanı General John Lorimer ve Bağdat Büyükelçisi John Wilks’in yer aldığı İngiliz heyetini kabul etti.

Görüşmede, Koalisyon güçleri ile Erbil ve Bağdat arasındaki güvenliğe yönelik işbirliğinin yanı sıra, Peşmerge Bakanlığı’nin modernize edilmesi ve söz konusu sürecin devam etmesi görüşüldü.

İki taraf, Erbil, Bağdat ve Koalisyon arasında yapılan işbirliğinin bölgede terörün yayılmasını engelleyerek, asayişin sağlandığını savundu.

Geçmişte, Peşmerge Güçleri ile Irak güçleri arasında yapılan koordinasyonun iyi sonuçlar doğurduğuna işaret edilen görüşmede, konuk heyetin söz konusu ortak çalışmaları destekledikleri kaydedildi.

Başbakan Neçirvan Barzani de, İngiltere’nin Kürtlerin kontrolündeki bölgeye verdiği askeri destekten dolayı konuk heyete teşekkür ederek, hükümetinin IŞİD’le mücadelede koalisyon ve Bağdat güçlerine gereken askeri desteği sunmaya hazır olduğunu yeniledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: