İnsan Ticareti Katliamı 15 Göçmen Öldü

İnsan Ticareti Katliamı 15 Göçmen Öldü
Mayıs 26 18:48 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Batı Libya kasabası Bani Walid’deki insan kaçakçılarının bulunduğu gizli bir kamptan kaçmaya çalışan on beş göçmen öldü 25’ten fazla kişi yaralandı.

Sınır Tanımayan Doktorlara göre (MSF) geçen hafta 100’den fazla göçmen, esaret altında kaldıkları uzun bir süreden sonra kamptan kaçtı ve kaçakçılar onları yakalamaya çalışırken vuruldular.

Eritre, Etiyopya ve Somali’den gelen göçmenler, Çarşamba gecesi yerel birlikler ve bölge sakinleri tarafından götürüldükleri kasabada bir camiye kaçtı.

Bani Walid kasabasındaki yerel hastane, silahlı yaralanmadan dolayı 25’den fazla kişinin başvurduğunu belirtti.

Hastane başkanı Essa al-Sadek yaralanmaların küçük ve ciddi arasında değiştiğini “gerekli yardımın yapıldığını” söyledi.

MSF, “Bu, Libya’dan geçerken birçok göçmen ve mültecinin maruz kaldığı dehşetlerin bir başka örneğidir” dedi. “Fidye için kaçırma, karlı bir iş olmaya devam ediyor” diye ekledi.

Libya’nın başkenti Trablusgarbın 170 kilometre güneydoğusundaki Bani Walid, daha kuzeyde denizden botla Avrupa’ya ulaşmayı hedefleyen göçmenler için bir geçiş noktasıdır.

İnsan tacirleri ve kaçıranlar kasabada 20 civarında tutukevine sahipler ve fidye talepleri için göçmen ailelerine telefon açıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: