Irak Hapishanelerindeki Sünni Türk Kadınlardan Ölüm Haberleri Gelmeye Başladı

Irak Hapishanelerindeki Sünni Türk Kadınlardan Ölüm Haberleri Gelmeye Başladı
Mayıs 27 13:25 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Irak Hükumetinin IŞİD üyelerinin eşi olduğu gerekçesiyle mahkum ettiği ve bazıları için idam kararı verilen Türk kadınlardan 4’ünün hapishane şartları nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Irak Hükumeti, Türk vatandaşı 328 kadın ve 608 çocuğu IŞİD üyelerinin aileleri olduğu gerekçesiyle gözaltında tutuyor. Henüz idam cezası verilmeyen kadınların da aynı akıbetle karşılaşmasından endişe ediliyor.

Irak Hapishanesinde kötü muamele sonucu da ölmüş olabileceği değerlendirilen 4 Türk vatandaşının adları açıklandı: Rüveyda Doğan, Kübra Ekinci, İpek Özalan ve Şükriye Çatal.

Ölüm haberleri Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulandı.

Hayatını kaybedenlerin sayısının daha fazla olduğu yönünde iddialar bulunurken aileler, Türk yetkililerin infiali önlemek için can kayıplarını 4’er, 5’er açıklayacağını söylüyor.

Çocuklarının cenazesini almak isteyen aileler, Dışişleri Bakanlığına başvurdu. Aileler, cenazeyi 5 bin dolar karşılığında alabilecekleri cevabıyla  karşı karşıya kaldıklarını söylediler.

IŞİD’in maktul Sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani, dünyadaki Müslüman kadınlara ‘İslam Devletine’ hicret etmeleri ve orada ‘gerçek Müslümanlarla’ evlenmeleri çağrısında bulunmuştu.

IŞİD, özellikle Musul ve Tel Afer’de geride birçok kadın ve çocuk bırakarak Şii ve/veya Kürt milislerle anlaşma sonucu bölgeden tahliye oldu.

Suriye ve Irak’ta ‘misyonunu’ tamamladığı gözlenen IŞİD’in Afganistan ve Mısır’a ‘taşındığı’ rapor ediliyor.

Türkiye merkezli bir yayın kuruluşu, konu hakkında bilgi almak için Dışişleri Bakanlığının arandığını fakat Bakanlığın ‘bilgimiz yok’ cevabı verdiğini yazdı.

Ailelerin öncülük ettiği sivil insiyatifin devreye girerek özellikle Irak konsolosluğunu adım atmaya zorlayacak girişimlerde bulunabileceği değerlendiriliyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: