Irak’ta IŞİD’li Ailelerin 100 Çocuğu Rusya’ya İade Edilecek

Irak’ta IŞİD’li Ailelerin 100 Çocuğu Rusya’ya İade Edilecek
Haziran 01 15:52 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, anneleri Irak makamları tarafından ölüm cezasına çarptırılan 94 çocuğu Irak’tan yakın bir gelecekte Rusya’ya getirmeyi planladıklarını söyledi.

Kadirov, Telegram’da; “Karmaşık yasal sorunların çözümü ile bağlantılı kısa bir duraklamadan sonra, 94 çocuk Rusya’ya geri dönecek” dedi.

Bunlar, Irak yetkilileri tarafından uzun süre hapis cezasına çarptırılan kadınların çocukları. Bu çocuklar iki aşamada Rusya’ya getirilecekler: Birinci grup, bu yıl 25 Haziran da 49 kişiden oluşacak”  diye ekledi.

Bütün çocukların Rusya’nın yetkisi altında olduğunu ve sınırın ötesine geçebilmek için gerekli tüm belgelerin hazırlandığını açıkladı.

“İkinci aşama, ülke dışında doğan Rus vatandaşlarının çocuklarının iadesi olacak;  şu anda 45 tanesi var. Bu çok zor bir süreç olacak, ancak çocuklarımızın ülkelerinde, akrabalarıyla birlikte büyümelerini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız ”diye devam etti.

Kadirov, Iraklı yetkililerle birlikte, Rus vatandaşı ailelerin Iraklı ailelerden evlat edinemeyeceği konusunda bir anlaşma olduğunu açıkladı. Ona göre, Irak’ta 49 kadından 21’i ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, ikisi ölüm cezasına çarptırıldı, 26 tanesi yargılandı.

Kadirov, “küçük vatandaşlarımızın her biri için savaşıyoruz, ne milliyet ne de doğum yeri ne de din önemli değil. Anneleri tökezledi, yanlış yolda gitti, uzun süre hapis cezasına çarptırıldı ve ömür boyu hapse mahkum edildi, ancak çocuklar ebeveynlerinin eylemlerinden sorumlu değiller. Bu çok üzücü bir gerçektir, fakat bu ülkenin yasaları böyle ve bu kadınların Rusya’da hapis cezasına çarptırılmasına kararlıyım ”dedi.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: