‘İran Bölgede, Hemen Hemen Her Ülkede Milislerle Savaş Sürdürüyor’

‘İran Bölgede, Hemen Hemen Her Ülkede Milislerle Savaş Sürdürüyor’
Temmuz 11 12:10 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi John Abizaid, İran’ın bölgedeki hemen hemen her ülkede “İran kontrolü altındaki çeşitli milisler” ile savaş sürdürdüğünü söyledi.

“İranlılar her zaman birilerini savaştırmak için hazırlar. Lübnan’da Hizbullah’la görüyorsunuz, Irak’ta İran’ın kontrolü altında olan çeşitli milislerle görüyorsunuz, maalesef Yemen’de Husilerle görüyorsunuz” dedi.

“İran’ın konumuna güç kattığını sanmıyorum. Günün sonunda, teröre neden olmak, ülkelere zarar vermek için fırsat meydana getirmektir. Bizim sorunumuz İran halkı ile değil, bizim sorunumuz terörizm politikalarıdır” dedi.

Abizaid, ABD’nin Nisan ayında Suudi Arabistan büyükelçisi olarak atandı ve iki yıldan fazla bir süredir açık olan önemli bir diplomatik mevkiyi doldurdu.

Washington’ın İranlılarla görüşme fırsatını memnuniyetle karşılayacağını, ancak Tahran’ın “bölgedeki hemen hemen her ülkeye karışmayı bırakması gerektiğini” söyledi.

“Para kazanıyorlar, IRGC Kudüs Ordusu, kaostan para kazanıyor ve bu bölge halkı için iyi değil. Aşırılığı besliyorlar, durdurmaya çalıştığımız her şeye karşı çalışıyorlar” dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: