İran: Suriye Rejiminin Yanındayız

İran: Suriye Rejiminin Yanındayız
Nisan 14 20:59 2018

İran’ın şii dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Suriye’ye saldırı emri veren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May’i ‘suçlu’ olarak niteledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Suriye lideri Beşar Esad’la telefonda görüşerek İran’ın Suriye yönetiminin yanında olduğunu söyledi.

Tahran ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırısına sert tepki verdi.

Ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May’i ‘suçlu’ olarak niteledi.

Hamaney ” Bu sabah Suriye’ye yapılan saldırı bir suç. ABD, Fransa ve İngiltere liderleri büyük bir suç işledi. Bundan bir kazanç elde edemeyecekler. Tıpkı son yıllarda benzer suçları işledikleri Irak’ta, Suriye’de ve Afganistan’da olduğu gibi” dedi.

İran rejim hükumeti, ABD’nin Afganistan’ı işgal ettiğinde dönemin Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın İran’ın desteği olmadan Talibana’a karşı zafer elde edemeyeceğini belirterek ABD’ye olan desteğini açıkça belirtmişti.

​RUHANİ, ESAD’LA GÖRÜŞTÜ: YANINIZDAYIZ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Suriye rejim lideri Beşar Esed’le telefon görüşmesi yaptı. Ruhani İran’ın, Suriye’nin yanında olduğunu ifade etti.

Ruhani “Bu tarz saldırılar yıkımdan başka sonuç vermez. Amerikalılar bu saldırılarla bölgedeki varlığını meşrulaştırmaya çalışıyor” dedi.

İran hava ve kara kuvvetlerinin Suriye’nin tüm bölgelerinde sivil katliam yapmakla suçlanıyor.

Sünni halka karşı soykırım uygulayan İran devrim muhafızları ve şii terör örgütleri katliamlardan sorumlu tutuluyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: