İran: Yoğun Bakım Ünitesinde Olan Bir Anlaşma Var

İran: Yoğun Bakım Ünitesinde Olan Bir Anlaşma Var
Mayıs 25 15:15 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Avrupalı taraflarla nükleer anlaşmayı yürüten İran, Washington’un bu ay başlarında anlaşmadan çekilmesiyle sürecin “yoğun bakımda” olduğunu söyledi.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana ilk kez, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya, İran’ın isteği üzerine,  bir araya gelecekler.

ABD Başkanı Donald Trump, uzun zamandır Tahran’ın nükleer emellerini kısıtlamak için yeterince çabalamadığını söyleyerek İran’la anlaşmayı bozdu.

Üst düzey bir İranlı yetkili, Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen anlaşmayı, “JCPOA’yı kaybetmek diğer sorunları daha da karmaşık hale getireceği” anlamına geldiğini söyledi.

Avrupalıların Trump’ı “yatıştırmaya” çalışmasının anlamsız olduğunu da ekledi.

“Şimdi yoğun bakım ünitesinde olan bir anlaşma var, ölüyor” dedi.

Yetkili, Avrupalıların İran’a, ABD yaptırımlarının yeniden yapılmasına rağmen, İran için JCPOA’nın faydalarını korumak için “ekonomik bir paket” vaat ettiğini de sözlerine ekledi.

ABD’nin çekilmesinden bu yana, diğer imzacılar anlaşmayı ayakta tutmak için diplomatik maratona giriştiler.

AFP tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın anlaşmanın ekonomik yaptırımlardan zarar görmesi karşılığında anlaşmanın nükleer tesisleriyle ilgili kilit kısıtlamalarına hâlâ uymakta olduğuna inanıyor.

İran, anlaşma düştüğü takdirde, uranyum zenginleştirme programını “sanayi düzeyinde” yeniden başlatma tehdidinde bulundu.

Anlaşmaya hala bağlı olan beş imzacı, İran’ın anlaşmada kalmasını istediklerini ve Avrupa ülkelerinin genişletilmiş bir metinde İran Cumhuriyeti ile daha fazla görüşmeyi engellemeyeceğini söylediler.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: