İran’a Büyük Darbe

İran’a Büyük Darbe
Haziran 07 18:58 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni yaptırımların İran’ın en büyük petrokimya holding grubu da dahil olmak üzere İran’ın petrokimya endüstrisini hedeflediğini belirtti.

Hazine Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada ABD, İran’ın petrokimya grubu PGPIC’i ülkenin Devrim Muhafızlarıyla (IRGC) bağları nedeniyle ekonomik yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Yaptırımlar, firmanın ve bağlı ortaklıklarının diğer yabancı şirketler de dahil olmak üzere ABD pazarına veya finansal sistemine erişmesini yasaklıyor ve ABD’de bulunan tüm fonları veya mülkleri bloke eder.

Hazine, PGPIC grubunun İran’ın toplam petrokimya üretim kapasitesinin yüzde 40’ına sahip olduğunu ve ülkenin petrokimya ihracatının yüzde 50’sinden sorumlu olduğunu belirtti.

Hareket, ülkenin en büyük ve en karlı petrokimya grubunun finansmanını durdurmaya ve 39 iştirakine ve “yabancı kökenli satış temsilcilerine” uzandığını belirtti.

Hazine Sekreteri Steven Mnuchin yaptığı açıklamada, “Bu eylem, petrokimya sektöründe ve IRGC’ye finansal destek  sağlayan başka yerlerde holding grupları ve şirketleri hedeflemeye devam edeceğimizin bir uyarısıdır” dedi.

“Bu ağı hedefleyerek, IRGC’ye destek sağlayan İran petrokimya sektörünün temel unsurlarına fon sağlamayı reddediyoruz” dedi.

İran ekonomisi, ülkenin Suriye savaşına katılmasıyla zor dönemden geçtiği biliniyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: