‘İran’da Demir Yumruk Yıllardır Bizi Boyunduruk Altına Alıyor’

‘İran’da Demir Yumruk Yıllardır Bizi Boyunduruk Altına Alıyor’
Mayıs 30 01:37 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İranlı ünlülerin ve sanatçıların birçoğu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin İftar davetini, artan fiyatlar ve kötüleşen yaşam koşullarına karşı halk protestolarıyla dayanışma adına kabul etmedi.

Anahita Hamati, Mehnaz Afshar, Parviz Parastui, Chila Khodadad, Barzoo Arjmand, Ehsan Karami ve Flor Nazari, İftar davetini reddeden ünlüler arasında yer aldı.

Anahita Hamati, Hasan Ruhani’nin davetini reddeden ilk ünlülerden biri.

Hamati, son zamanlarda İran televizyonlarında yer almamasının “televizyonun artık insanların gerçek hayatını göstermediği” gerçeğinden kaynaklandığını söyledi.

Ruhani’ye açık mektubunda, yoksulluğun giderek artan oranını eleştirdi ve “demir yumruk yıllardır bizi boyunduruk altına alıyor ve boğuluyoruz” dedi.

Hassan Ruhani’nin davetini reddeden başka bir sanatçı Mehnaz Afshar, rejime karşı propaganda, milli güvenliğe karşı girişim, liderlere hakaret ve İran Cumhuriyeti’nin kurucusuna hakaret etmekten yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ünlü aktör Perviz Parastui, İftar daveti üzerine, İnstagram’da yaptığı açıklamada, “halkın zayıf ekonomik durumu göz önüne alındığında, çok fazla para harcamanın gerekmediğini” belirterek daveti reddetti.

İranlı sosyal medya kullanıcıları, Ruhani’ye karşı beş yıllık seçilmesinin ardından verdiği sözleri yerine getiremediği için  ‘İftarınıza katılmayacağız’ etiketini başlattı.

Sosyal medya kullanıcıları, Ruhani’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde yaşam koşullarının kötüleştiğini, özgürlüklerin bastırıldığını ve insan hakları ihlallerinin arttığını söyledi.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: