İran’da Kadına Yönelik Tacizlere Posterli Tepki

İran’da Kadına Yönelik Tacizlere Posterli Tepki
Şubat 28 11:54 2018

İran’da Shahidkht Moravardi isminde bir kadın vekil geçtiğimiz günlerde, İran’da kadına yönelik cinsel tacizlere bir son vermek için erkeklerin kadınların yanında bacaklarını yayarak oturması, laf atarak taciz gibi konulara değinen bir kampanya afişi yayınladı.

Posterlerde kadınların kamu alanlarında uğradıkları sözlü ve fiziksel taciz örnekleri gösterilirken, bu gibi saldırıların hak ettikleri cezalardan da bahsediliyor. Posterlerde, kadınların ya da çocukların kamu alanlarında rahatsız edilmesinin iki aydan altı aya kadar hapis cezası olduğu ve 74 kırbaç cezasının olduğu hatırlatıldı.

Vatandaşlık hakları alanında Devlet Başkanı Özel Asistanı olan Shahidkht Moravardi, söz konusu posterleri toplumun dikkatini çekmek için Twitter hesabında yayınlayarak, İranlı kadınların yüzleştiği durumları gözler önüne serdi.

Bu kampanya sadece sosyal medyada paylaşılmakla kalmadı, İran’da tanınmış Sharif Teknoloji Üniversitesi panolarında da paylaşıldı.

Kampanyayı kimin başlattığı bilinmese de aktivistler posterlerin toplumun her kesimine ulaşmasını umut ediyor.

Söz konusu kampanyanın kadın hakları aktivisti Saman Salimian tarafından başlatıldığı söylentileri yaygın.

İranlı gazeteci Eelahe Mohammad’a göre, “kadınlar ülkenin her yerinde çeşitli tacizlere maruz kalıyorlar. Bu sebeple kamu alanlarında bu posterlerin yaygınlaştırılması ve görünürlülüğün artırılması çok önemli.”

Kadın hakları konusu İran’da geçtiğimiz birkaç aydan itibaren en çok tartışılan konulardan biri.

Son zamanlarda sosyal medyada da paylaşılan, kadınların baş örtülerini kamu alanlarında çıkartma eylemleri de sıklaştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: