İran’da Modern Minaresiz Cami Halkı İkiye Böldü

İran’da Modern Minaresiz Cami Halkı İkiye Böldü
Şubat 25 15:09 2018

 

Asya’nın Sesi Haber merkezi

İran’ın başkenti Tahran’da yeni inşa edilmiş ‘modern’ cami halk arasında tepkiye neden oldu.

Vali-e-Asr camisinin arkasındaki yapılar, geleneksel yuvarlak kubbeleri ve minareleri yok etti; bunun yerine çevresindeki mimariye uyumlu modern dalgalı gri taş beton dalgaları tasarımı tercih edildi.

Yeni yapı, İran cumhuriyetinde laiklik dalgasının bir parçası olarak görüldüğünü iddia eden radikalleri kızdırdı.

Mashreh haber sitesinde bir editör, yetkililere “ihanet” suçlamasında bulundu. “Tamamen nötr” tasarım, “ateist bir yaklaşım” ı temsil ediyor dedi.

Cami, İran’ın radikal ve sanatsal topluluğu arasında uzun zamandır devam eden bir kültür savaşında ortaya çıktı ve ılımlı Başkan Hasan Ruhani’nin 2013’te seçilmesinden bu yana daha fazla görünürlük kazandı.

25.000 metrekarelik yapı, Tahran Üniversitesi yakınlarındaki kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan popüler bir alışveriş bölgesinin kesiştiği noktadan sorunsuz bir şekilde yükseliyor. Tahran Kent Tiyatrosu’na, 1979 Rejim Devrimi öncesine ait ikonik bir binaya bitişik olup cami kendi kütüphanesini, okuma salonlarını, derslikleri ve amfi tiyatroya sahip.

Mimarlardan biri olan Reza Daneshmir, yetkilileri geleneksel bir caminin yerine modern cami’ye ikna etmek için aylarca uğraştığını söyledi. Hatta projesini bir parlamento komisyonunda savundu.

Belediye yetkilileri itiraz etti ve camiye benzemediğini, konvansiyonel camiye benzemediğini ve olmaması gerektiğini söyledi.

Reza, “Bu caminin gerçek sahiplerinin kim olduğunu açıkladım” diyerek komşuları sık sık ziyaret eden genç ve bohem İranlıları kastederek. “Sonunda onları ikna etmeyi başardım” dedi.

“Biz onun muhafazakâr ve geriye dönük bir proje olmasını istemedik” dedi.

Kendisi ile birlikte çalışan tasarımcısı Catherine Spiridonoff, camilerin birçok şekil ve boyutta olduğunu söyledi.

Geçmişte bir müezzin, namaza çağrı yapmak için günde beş kez minarenin tepesine sarmal bir merdivenle çıkardı; ancak bu uygulama, camilerin çoğunda hoparlörlerle donatılmış olan Müslüman dünyasında kayboldu.

Bu argümanlar İran’ın radikal ve muhafazakar  kesimlerini karşı karşıya getireceği ihtimali bulunuyor.

Yapı, 10 yıl sonra ve 16 milyon dolarlık bir maliyetle tamamlandı. Önümüzdeki aylarda halka açılması bekleniyor.

18 yaşındaki öğrenci Nima Borzouie, binanın bir cami olacağından başlangıçta habersiz olduğunu belirtti ancak fikri onayladığını söyledi.

“Caminin ruhani yönü mimariden daha önemlidir” dedi. “Camilerin kaideleri veya minareleri olan basmakalıp mimariyi takip etmemesi önemli değil, sonuçta ibadet yeri” dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: