İran’da Protesto: Ben Arabım

İran’da Protesto: Ben Arabım
Mart 30 11:21 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Binlerce protestocuyu korkutmak için havadan gerçek mermi atışı yapan İran kuvvetlerinin video ve görüntüleri sosyal medyada yaygın bir şekilde dolaşıyor.

Ahvaz insan hakları grubuna göre, henüz herhangi bir yaralanma olayı gerçekleşmedi, ancak sosyal medyadaki videolar, İran kuvvetleri, havadan ateş ederek genç protestocuları Ahvaz şehir merkezinden korkutarak çıkarmak istiyor.

Eylemciler tarafından paylaşılan görüntüler, İran kuvvetlerin birkaç protestocuyu tutukladığını ve rastgele ateş ettiklerini gösteriyor.

İran makamlarının protestoları sınırlamak için sosyal medya platformu Telegramı engelledikleri bildirildi.

İran’ın Ahvaz kentinde binlerce kişinin “Ruhumuz ve kanımızla Ahvaz’ı koruyacağız” sloganları attığı yaklaşık ve sayılarının 5.000’i aştığı bildirildi.

Eylemciler, hükümetin Ahvaz Araplarına karşı ayrımcı bir gündem oluşturduğunu ve şehrin demografik yapısını değiştirme ve Arap kimliğini görmezden gelme planını sürdürdüğünü belirtti.

Ahvaz coğrafyası, kültürü, dili ve tarihi açısından tamamen Arap olduğu söylenen şehir, “Ben Arap’ım” etiketiyle sosyal medyada protesto çağrısında bulundu.

Protestocular, Ali Hamaney’in doğrudan denetiminde olan İran Radyo ve Televizyon Kurumu’nu eleştirdi ve Ahvaz’daki Arap halkına yönelik resmi bir özür talep etti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: