İran’da Şii Kültür Merkezi’ne Saldırı

İran’da Şii Kültür Merkezi’ne Saldırı
Nisan 08 17:27 2018

İran’ın güneybatısında Arap nüfusun yoğun olduğu Ahvaz kentinde bulunan İmam Hüseyin Kültür Merkezi’ne silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.

İran’daki “Ahvaz Özgürlük Hareketi” adlı grup, Ahvaz İmam Hüseyin Kültür Merkezi’ne silahlı saldırı gerçekleştirdi. Söz konusu örgüt, kültür merkezine gerçekleştirilen saldırıya ait görüntüleri internette yayınlayarak, saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

İran Devrim Muhafızları Komutanlığı’nın ve İstihbarat birimlerinin Sünni ilim adamlarına ve sivil sünni’lere yönelik suikastler düzenlemesi tepkilere neden oluyor.

 

KÜLTÜR MERKEZİNDE BÜYÜK HASAR MEYDANA GELDİ

Saldırının can kaybına yol açmadığını ancak kültür merkezinde büyük hasar meydana geldiği belirtildi.

“Ahvaz Özgürlük Hareketi” adlı örgüt, geçen yıl aralık ayında ülke genelinde düzenlenen protestolar sırasında Ahvaz halkını “Fars işgaline” karşı ayaklanmaya çağırmıştı.

İran’ın güneybatısında Arap nüfusun yoğun olduğu Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz kenti son haftalarda devlet televizyonunda ülkedeki Araplara yönelik “ayrımcı ve ırkçı” içerikli bir program yayınlandığı için aralıklarla protestolara sahne olmuştu.

Huzistan’ın Şadgan kentinde de iki gün önce bir milletvekilinin aracına silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırı can kaybına yol açmamıştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: