İran’dan Tehlikeli Tehdit

İran’dan Tehlikeli Tehdit
Nisan 09 19:42 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın nükleer endüstrisinin ilerlediğini ancak dünya güçleriyle olan 2015 anlaşmasına bağlı kalınacağını söyledi.

Ruhani, İran’ın nükleer endüstrisinin hızlı ilerlediğini, üst düzey kabine yetkililerinden birinin de ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde ülkenin uranyum zenginleşmesini yüzde 20’ye kadar çıkaracağı uyarısında bulundu.

Tahran’da yaptığı bir konuşmada, Ruhani, “İran milletine nükleer endüstrimizin öncekinden daha hızlı, doğru ve daha kesin hesaplarla ilerlediğini açıkça belirtmek istiyorum” dedi.

Ruhani, Mehr haber ajansına yaptığı açıklamada, İran’ın “hem sert hem de yumuşak güç” lere ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Aynı zamanda, Ruhani, ülkesinin dünya güçleriyle imzaladığı nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını ve anlaşmayı ihlal eden ilk kişi olmayacağını kaydetti.

2015 anlaşması uyarınca , İran nükleer zenginliğini artırmamayı ve nükleer silah arayışını bırakmayı vaat etti.

İran devlet haber ajansı IRNA, etkinlik boyunca toplam 83 nükleer teknoloji ile ilgili başarının açıklandığını bildirdi.

ABD’nin çekilme tehdidi

Nükleer sorumlu Ali Akbar Salehi’nin etkinliğe eşlik etti. Ruhani, “Bugün açıkladığımız başarılar, dikkatsizce konuşan bazı kişilere açık bir mesajdır” dedi.

Salehi, Tahran’ın ABD’nin anlaşmadan çekilmesi durumunda, Fordow nükleer santralindeki uranyum zenginliğini artırmak için sadece dört güne ihtiyacı olduğunu söyledi. Fordow, Kum şehrinin güneyinde bir tesis.

“Üst düzey yetkililerinden uranyum zenginleşmesini yüzde 20’ye kadar çıkarmak için bir emir alırsak, Fordow Fuel Enrichment Plant’de yüzde 20’lik bir zenginleştirme için dört güne ihtiyacımız var” dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: