‘İran’ın Faydasına Olmadıkça, Nükleer Anlaşmada Kalmak İmkansız’

‘İran’ın Faydasına Olmadıkça, Nükleer Anlaşmada Kalmak İmkansız’
Haziran 13 00:36 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD’nin çekilmesinden sonra anlaşmadan yararlanamadığı takdirde Tahran’ın nükleer anlaşmada kalmasının imkansız olduğunu söyledi.

Ruhani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede, özellikle 2015 anlaşmasını kurtarmak için Fransa’nın çabalarından memnun olduğunu, ancak “bu tür ifadelerin eylemler ve somut önlemlerle birleştirilmesi gerektiğini” söyledi.

Fransız liderle yaptığı telefon görüşmesinde “İran’ın (nükleer) anlaşmadan yararlanamaması halinde, anlaşmanın içinde kalması neredeyse imkansız” dedi.

İran ile dünya güçleri arasındaki anlaşma, Tahran’da uluslararası yaptırımları kaldırdı. Buna karşılık, İran nükleer faaliyetlerini yeniden sınırlandırdı.

Macron’un basın ofisi, Ruhani’yle yapılan telefon görüşmesinde Fransa’nın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını ancak Tahran’ın taahhütlerine tam olarak uyması gerektiğini söyledi.

Macron’un ofisinden yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin’in tüm boyutlarıyla Viyana davasını uygulamaya devam etmeye çağırdı” denildi.

“Cumhurbaşkanı, İran’ın yükümlülüklerini herhangi bir belirsizlik olmadan yerine getireceğini umuyor ”diye eklendi.

Macron’un ofisi, anlaşmanın geri kalan tüm imtiyazları, Avrupa güçleri, Çin ve Rusya arasında önceden kararlaştırılan bir bakanlar toplantısının Viyana’da önümüzdeki haftalarda gerçekleştirileceğini doğruladı.

Fransız diplomatik kaynaklar toplantının 25 Haziranda gerçekleşeceğini belirtti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: