IŞİD Öldürdüğü Şii Milislerin Cenaze Törenine Saldırdı Çok Sayıda Ölü Var

IŞİD Öldürdüğü Şii Milislerin Cenaze Törenine Saldırdı Çok Sayıda Ölü Var
Nisan 13 21:30 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Polis ve sağlık görevlilerinin bildirdiğine göre, IŞİD tarafından öldürülen Iraklı şii milislerin cenazelerine düzenlenen bombalı saldırıda en az 25 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

Meclis üyesi Salaheddin Shaalan’ın verdiği demeçte, “Cenaze alayı mezarlığa girerken iki bomba patlatıldı” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Polis memurunun bildirdiğine göre Cuma günü toplamda 25 kişi öldü ve 18 kişi de yaralandı.

Hastane kaynakları rakamları doğruladı. Irak’taki en ölümcül saldırı 16 Ocak’ta Bağdat’ta meydana gelen çift bombalı saldırıda 31 kişi olmuştu.

Meydana gelen saldırı, Bağdat’ın 250 kilometre kuzeyinde şii güç birimlerinin beş üyesi için düzenlenen cenaze töreninde gerçekleşti.

Irak rejim hükumeti bir süre önce IŞİD’e karşı zafer ilan etti.

Ancak grup, 2014 yılında ele geçirdiği Irak topraklarının geniş arazilerinin kontrolünü kaybetmesine rağmen eylem yapma kapasitesini koruyor.

Savaşta parçalanmış çöllerde hala faaliyet yürütüyor ve iki komşu ülke arasındaki sınırı geçebiliyor.

Güvenlik uzmanları, özellikle saldırının gerçekleştiği Salaheddin vilayetinde ve Suriye sınırındaki Anbar vilayetinde gece yolların kontrolünü ele geçirmeyi başardıklarını açıklıyor.

Irak 12 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor.

2003 yılındaki ABD liderliğindeki işgal güçleri, Saddam Hüseyin rejimini yıkmasından beri Irak’ta sürekli olarak şiddet olayları yaşanıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: