IŞİD, Tartışma Çıkaran Videonun Yeni Bölümünü Yayınladı

IŞİD, Tartışma Çıkaran Videonun Yeni Bölümünü Yayınladı
Nisan 03 07:55 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

IŞİD, ‘Şeriatın Koruyucuları’ başlıklı yeni bir video yayınladı. 23 dakikalık video, önceki IŞİD videolarında olduğu yüksek görüntü kaliteli ve profesyonel efektler içeriyor.

Örgütün Mısır kolu tarafından yayınlanan video, Allah’ın yeryüzünde var ettiği muhteşem güzellikleri anlattıktan sonra insanlardan bazılarının Allah’ın uluhiyetine ters düştüğü yönündeki ifadelerle devam etti.

‘Asrımızın putu ise demokrasidir’ denilen videoda Mısır Selefi Nur Partisi Lideri ve Yusuf El Karadavi gibi ülkenin önde gelen isimleri ‘tağutlar’ olarak adlandırıldı.

Kuran’daki “Fitne kalmayıp din (otorite-yönetim) yalnızca Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın” ayetine referansla Mısır askerlerine yönelik canlı bomba eylemi gerçekleştiren bir IŞİD üyesi de videoda görüntülenenler arasındaki yerini aldı.

Mısır askerlerine saldırıya yer verilen videoda ‘işte Sina’da yaptığımız budur’ denildi.

Abdulfettah El Sisi’nin ABD ve İsrail’li yöneticilerle görüntülerinin yanı sıra ülke içinde ‘terörle mücadele’ adıyla yürüttüğü bazı operasyonlara ilişkin görüntülerin ardından konuşan bir IŞİD üyesinin ‘vallahi hayatınızı perişan edeceğiz’ ifadeleriyle intikam yemini ettiği görüldü.

“Ve vallahi, araçlarınızı havaya uçuracağız. Düzeneklerimiz, ekipmanlarınızı paramparça edecek.”

Ömer Ed Deeb’in öldürülüşünün de anlatıldığı videoda ailesinin Müslüman Kardeşler Teşkilatından olduğu belirtilirken Müslüman Kardeşler Teşkilatının da din-dışı olduğu yönünde ifadeler kullanılıyor.

IŞİD’in dünya genelindeki İslami kuruluşların hemen hepsini din-dışı gördüğü biliniyor. Video’da Mursi’nin de bir tağut olduğunu ifade eden bölümlerinin ardından Musul’un IŞİD tarafından ele geçirilişinin aklı başında herkes için bir ders olduğu vurgulandı.

IŞİD’in Mısır-Sina kolu tarafından yayınlanan bir önceki videoda örgüt, HAMAS’ın ve Ahmet Yasin’in de aralarında bulunduğu HAMAS liderlerinin din-dışı olduğunu savunmuştu.

IŞİD videosunun ardından başlayan tartışmalarda Ebu Muhammed El Makdisi, IŞİD’le paralel görüş belirterek Ahmet Yasin’in kafir olduğunu iddia etmiş, Ebu Katade El Filistini ise Ahmet Yasin’in kafir olduğunu söyleyenlerin ‘cehennem köpeği-hariciler’ olduğunu belirtmişti.

IŞİD’in son yayınları arasında örgütün Afganistan kolu Horasan Vilayetinin paylaştığı yeni fotoğraflar da var.

IŞİD ‘mürted Taliban’la savaştıklarını söyledikleri bir dizi fotoğraf yayınladı.

____________

İlgili Haber:

IŞİD’in Başlattığı Tartışmada Ebu Katade Ve Makdisi’den Birbirlerine Zıt İki Açıklama

IŞİD, HAMAS’a Savaş İlan Etti

El Kaide, HAMAS Hakkında Ne Düşünür?

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: