IŞİD’den Başkent Şam’da Canlı Bomba Eylemi

IŞİD’den Başkent Şam’da Canlı Bomba Eylemi
Ekim 12 09:36 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye Devlet Televizyonu, başkent Şam’daki Emniyet Müdürlüğünü hedef alan canlı bomba eylemcilerinin üzerlerindeki bombaları patlatmasının ardından en az iki kişinin öldüğünü ve altı kişinin de yaralandığını duyurdu.

Devlet Televizyonuna göre canlı bomba eylemcileri saldırmak için geldikleri Emniyet Müdürlüğünün dışında koruma görevlileriyle çatıştı ve üzerlerindeki patlayıcıları patlattı.

Diğer Resmi kaynaklar, iki eylemcinin Halid Bin Velid Sokağındaki polis istasyonunun dışında, üçüncü eylemcinin ise aynı sokak üzerindeki giysi pazarının girişinde kendini patlattığını bildirdi.

Şam Emniyet Müdürü Muhammed Hayr İsmail konuya ilişkin açıklamasında ‘nereden ve nasıl geldiklerini bulmak için başlattığımız soruşturma devam ediyor’ dedi.

Emniyet Müdürlüğünün dışından Devlet Televizyonuna konuşan Muhammed Hayr İsmail ‘durum kontrol altına alınmıştır’ diye ekledi.

Amaq Haber Ajansından olayı, sorumluluğunu üstlenmeden aktaran IŞİD, telegram hesabından ise saldırının üç IŞİD savaşçısı tarafından düzenlendiğini bildirdi.

Emniyet Müdürlüğüne yönelik saldırı, bu ayki türünün ikinci örneği oldu. 2 Ekim’de de Şam’ın Midan ilçesindeki polis karakolu hedef alınmıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Eylül ayının Suriye savaşındaki en kanlı ay olduğunu rapor etmişti. Gözlemevine göre Eylül ayında 955’i sivil en az 3 bin kişi hayatını kaybetti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: