IŞİD’in Geride Bıraktığı Fransız Kadın, Irak’ta Ömür Boyu Hapse Mahkum Edildi

IŞİD’in Geride Bıraktığı Fransız Kadın, Irak’ta Ömür Boyu Hapse Mahkum Edildi
Haziran 03 15:09 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Irak’ta görülen bir mahkemede Fransa vatandaşı bir kadın, IŞİD üyeliği iddiasıyla ömür boyu hapse mahkum edildi. Agence France-Presse, gelişmeleri mahkeme salonundan bildirdi.

Melina Boughedir, ülkeye illegal yollarla giriş yaptığı gerekçesiyle Şubat ayında görülen davada yedi ay hapis cezasına çarptırılmış ve Fransa’ya deport edilmesine karar verilmişti.

Iraklı başka bir mahkeme ise Melina Boughedir’in terörle mücadele kanunları gereğince yeniden yargılanması gerektiğini söyledi.

Yeniden yargılanan Melina Boughedir, Pazar günü IŞİD’e üye olmaktan suçlu bulunarak ömür boyu hapse mahkum edildi.

IŞİD’in maktul sözcüsü Ebu Muhammed Adnani, dünyanın her tarafındaki Müslüman kadınlara seslenerek ‘İslam Devleti’ topraklarına ‘hicret’ etmelerini istemiş ve orada ‘gerçek Müslümanlarla’ evlenmeye çağırmıştı.

Suriye ve Irak’taki IŞİD hezimete uğrayarak Afganistan ve Mısır’a ‘taşınırken’ çok sayıda Müslüman kadını, Şii ve Kürt milis güçlerine terk etti.

IŞİD, Suriye ve Irak’ta yenilse de örgütü doğuran unsurların halen canlılığını koruduğu görülüyor.

Asya’nın Sesi Haber Merkezinin ulaştığı bir kaynak, IŞİD’lilerin, Irak’ta idama ve hapse mahkum edilen kadın ve çocukları, kendilerinden kaçtığı gerekçesiyle kaderlerine terk ettiklerini söyledi.

Kaynak, idam mahkumu kadınlara yardım etmesi istenen IŞİD’lilerin ‘onların bizimle bir bağı yok’ cevabını verdiğini kaydetti.

Melina Boughedir, çıkarıldığı mahkemede masum olduğunu söyleyerek, kocası tarafından Suriye-Irak bölgesine gitmemesi halinde çocuklarını almakla tehdit edildiğini belirtti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: