‘İslam Emirliği İntikam Alacağına Söz Verir’

‘İslam Emirliği İntikam Alacağına Söz Verir’
Mayıs 15 22:54 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi Sözcüsü, cezaevinde mahkumlara karşı yapılan saldırı hakkında açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

”Dün (Salı) Puli Carkhi hapishanesinde silahsız köylülerimiz Kabil idare birlikleri tarafından silahlı saldırıya uğradılar.

İslam Emirliği bu korkakça eylemi kınıyor, insani ve uluslararası yasaların ihlali olarak görüyor.

Savunmasız mahkumlara ateşle saldırmak, onların ölümüne ve yaralanmasına neden olmak hiçbir koşulda haklı gösterilemez ve yalnızca zayıflığın zirvesi olarak yorumlanabilir.

Tüm insan hakları örgütlerini, insani kurumları ve uluslararası toplumu sorumluluklarını yerine getirmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Bu eylemi kınıyoruz, kukla Kabil yönetiminden bir açıklama talep ediyoruz ve gelecekte bu tür korkunç olayların önlenmesinde somut adımlar bekliyoruz.

Ancak bu konuda herhangi bir adım atmazlarsa, o zaman bu tür konularda İslam Emirliği’nden yardım beklememeliler.

İslam Emirliği, en derin üzüntülerini ifade eder ve öldürülenlerin cennete ve yaralıların iyileşmesi için dua eder.

Ayrıca, mahkum ailelerinin kederini paylaşır ve ezilen vatandaşlarına uygun bir zamanda, Allah’ın emrettiği gibi zalim ve korkak düşmanından intikam alacağına söz verir.

İslam Emirliği, birçok kez kötü muamele, ihmal ve Amerikan ve Kabil idaresindeki hapishanelerdeki mahkumlara yönelik insanlık dışı davranışlarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Mahkumlar, uluslararası onaylanmış tüm ilkelere, yükümlülüklere, sorumluluklara ve taahhütlere aykırı olarak haklarından yoksun bırakılıyorlar, uygun yaşam koşullarından yoksun, tıbbi tedavi görmüyorlar, belirli zamanlarda aile üyeleriyle görüşmeler yapmıyorlar ve yenilgilerinin ve başarısızlıklarının intikamını alıyorlar.

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü

Zabihullah Mücahid

@Zabihullah_4

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: