İslam Emirliğinden ABD’nin Sağlık Kuruluşlarına Yönelik Saldırıları Hakkında Açıklama

İslam Emirliğinden ABD’nin Sağlık Kuruluşlarına Yönelik Saldırıları Hakkında Açıklama
Temmuz 11 11:44 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, ABD İşgal Güçlerinin ve müttefik Kabil Hükumet Birliklerinin hastanelere ve sağlık kliniklerine yönelik saldırıları hakkında resmi bir açıklama yayınladı.

‘Sağlık Komisyonunun Hastanelere Ve Kliniklere Yönelik Hava Saldırıları ve Baskınlar Hakkında Açıklaması’ başlıklı resmi bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz son birkaç gün içinde Amerikalı işgalciler ve onların yerli müttefik askerleri ülke genelindeki hastanelere ve sağlık merkezlerine yönelik hava saldırılarını ve baskınlarını artırdı ki bunun sonucunda çok sayıda klinik imha olmuş, şehid ve yaralılar olmuş ve dahi aralarında saygın doktorların da bulunduğu sağlık çalışanları alıkonmuştur.

-Salı günü, birleşik ABD ve yerel askerler, Meydan Verdak vilayetinin Çak ilçesindeki Tangi Vadisinde geniş halk kitlesine hizmet sunan hayati öneme sahip bir kliniğe baskın düzenlediler; bu sırada 2’si doktor 4 kişiyi şehid ettiler.

-Benzer bir baskın da Ferah vilayetinin Bekva ilçesinde yer alan bir kliniğe düzenlendi; bunun sonucunda binanın büyük bölümü hasar gördü, kapı ve pencerelerin tamamı kırıldı, tüm tıbbi eşyalar ve demirbaşlar imha oldu.

-Hilmend Vilayetinin Kacaki ilçesindeki CHC sağlık kliniğine bir baskın düzenlendi; bu sırada bina ağır hasar gördü ve 2 doktor da alıkondu.

-Hilmend vilayet başşehrinde bulunan Babaji kliniğine ait bir ambulans, hava saldırısıyla imha edildi.

-Gazni Vilayetinin Şilgar ilçesindeki İlçe Acil Kliniğinin başhekimi (Doktor Gül Ahmed), beraberindeki başka bir doktorla beraber ABD hava saldırısında şehid oldu.

Bununla birlikte Amerikalılar ve onların yerli destekçileri, hastaneleri ve sağlık merkezlerini ülkenin diğer bölgelerinde de sistematik biçimde hedef almaya devam ediyor.

Afganistan İslam Emirliği Sağlık Komisyonu, böylesi pervasız saldırıları ve sağlık merkezlerinin kasten hedef alınmasını şiddetle kınar ve böylesi adımları bir savaş suçu ve de insani normların ihlali addeder.

(İslam Emirliği) Dünya Sağlık Örgütünü, insani yardım kuruluşlarını, hak gruplarını ve diğer savunma unsurlarını ABD’nin Afganistan’daki sağlık merkezlerine yönelik bu vahşi faaliyetlerini kınamaya, geniş çaplı bir araştırma başlatmaya ve böylesi savaş suçlarının tekrarlanmasını engellemeye davet eder.

Afganistan İslam Emirliği

Sağlık Komisyonu

08/11/1440 H.

11/07/2019 M.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: