İslam Karşıtı Alman Vekillerinden Şam Ziyareti

İslam Karşıtı Alman Vekillerinden Şam Ziyareti
Mart 08 11:26 2018

Almanya’da yabancı ve İslam karşıtı açıklamalarıyla bilinen aşırı sağcı parti AfD’li bir grup milletvekilinin Şam’ı ziyaret etmesi, Berlin’i karıştırdı. Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan hükümet, vekillerin Esed rejimine yakın isimlerle görüşmesine tepki gösterdi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bugün yaptığı açıklamada, “Suriye rejimi her gün ne kadar insanlık dışı davrandığını gösteriyor” dedi.

Sözcü Seibert İdlib, Halep ve Doğu Guta’daki sivillerin durumuna değinerek, “Bu acılar, Rejim Başkanı Beşar Esed tarafından emrediliyor ya da bu acıların yaşanmasına göz yumuluyor. Bu rejimle yakınlaşanlar kendi kendilerini diskalifiye ediyor demektir” dedi.

‘BU BULUŞMA TERÖRE AÇIKÇA YARDIM SUNMAK’

AfD’li vekillerin ziyaretine meclisteki siyasi partilerden de tepki geldi. İnsan haklarından sorumlu sözcü Michael Brand, “Diktatör Esad bomba ve kimyasal gaz kullanırken, bu suçları işleyenlerle buluşmak nahoş” dedi.

SPD dış politika uzmanı Rolf Mützhenich ise Suriye’ye yapılan bu ziyaretin meclisteki komisyonlarda ele alınacağını belirterek, seyahati kimin finanse ettiği konusunun da inceleneceğini kaydetti.

Yeşiller partisinin Meclis Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour da Suriye Başmüftüsü Ahmet Bedrettin Hassun ile yapılan görüşmeyle ilgili olarak, “Bu buluşma teröre açıkça yardım sunmak olarak nitelendirilebilir” dedi.

YERİNDE GÖRMEK İSTEMİŞLER
AfD Eş Genel Başkanı Jörg Meuthen ise tepkileri ‘abartılı’ diye nitelendirerek vekillerin Suriye ziyaretine ilişkin eleştirileri geri çevirdi.

AfD’li vekillerin 5 Mart Pazartesi günü gerçekleştirdiği ziyarete Alman Federal Meclisi milletvekilleri Frank Pasemann, Jürgen Pohl, Udo Hammelgarn ve Harald Weyel’in yanı sıra Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi’nden Christian Blex ile Thomas Röckemann katıldı.

Ziyaretin ilk gününde Suriye Meclis Başkanı Hammuda Sabbağ ve Suriye Başmüftüsü Ahmet Bedrettin Hassun’un da aralarında bulunduğu farklı dini cemaatlerden temsilcilerle görüşen vekiller, çarşamba günü de Esad rejiminin üst düzey temsilcilerinden biri olan Ulusal Barıştan Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar ile bir araya geldi.

AfD’li vekiller Suriye’deki durumu yerinde görmek ve Almanya’daki Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönme olanaklarını araştırmak için Şam’a gittiklerini duyurmuştu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: