İslam Ordusu Grubunun Dini Lideri, İstanbul’da

İslam Ordusu Grubunun Dini Lideri, İstanbul’da
Mayıs 06 13:30 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Guta merkezli İslam Ordusu grubunun dini lideri, İstanbul’da görüntülendi. İslam Ordusu elindeki büyük askeri ekipmanı Esed Rejimine teslim ettikten sonra bölgeyi terk etmişti.

Örgüt, Suriye devrimine verdiği zararlar nedeniyle eleştirilerin odağı olurken Muhammed Alluş da geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini duyurdu.

İslam Ordusunun Serbest Bıraktığı Nusayri Kadın: İçeride Nusra Aileleri Var, Akıbetleri Meçhul

Er Raye – Banner (Sancak) adlı sosyal medya topluluğu Suriye Devlet Televizyonunda yayınlanan Doğu Guta anlaşmasıyla ilgili bir haberi paylaşmıştı.

Rusya’nın arabulculuğuyla varılan anlaşmaya göre İslam Ordusu elindeki Rejim esirlerini serbest bırakma karşılığında Doğu Guta’dan güvenle çıkarak kuzeye gidebilecekti.

İslam Ordusunun elinde en az 3.500 esir olduğu tahmin ediliyor.

El Raye’nin Suriye Devlet Televizyonundan aktardığına göre anlaşma kapsamında serbest bırakılan bir Nusayri kadın mikrofonlara şunları söyledi:

“Bizimle beraber hapsedilmiş çok sayıda Nusret Cephesi ailelerinden kadınlar ve çocuklar vardı fakat Ceyşul İslam onları serbest bırakmadı. Onları hapishanede bıraktılar ve akıbetlerinin ne olduğunu bilmiyoruz.”

İslam Ordusu: Belki De Allah, Aşırılarla Savaşmamız İçin Bizi İdlib’e Getirdi

Doğu Guta merkezli İslam Ordusu grubu, Rusya aracılığında varılan anlaşma sonucunda kenti Esed Rejimine bırakarak kuzeye doğru çıktı.

İslam Ordusu Dini Sorumlusu Ebu Abdurrahman Kakeh, resmi sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajla dikkatleri üzerine çekti.

Ebu Abdurrahman:

“Rabbimizin onlara karşı bize bir kez daha güç üstünlüğü vermesini, böylece başladığımızı bitirebilmemizi umuyoruz, ve belki de Allah bizim Şam cihadını yok etmek için kullanılan kazmalar olan aşırılık yanlılarının olduğu yere gelmemizi istedi de böylece onların boynuzlarını kıralım da Ümmeti kendilerinin kötülüklerinden rahat ettirelim. Bizim için ne takdir edildiğini bilemeyiz ve Allah’tan bizi kullanmasını isteriz, bizim yerimizi başkalarıyla değiştirmesini istemeyiz.”

İslam Ordusu Grubunun Lideri Muhammed Alluş’un oğulları ve yeğenleri daha önce İstanbul’da bir halı saha maçında görüntülenmişti.

İslam Ordusu grubunun aşamalı olarak İstanbul’a taşındığı değerlendirildi.

______________

İlgili Haber:

İslam Ordusu, Feylek Er Rahman, Ahraruş Şam ve HTŞ, Bu Silahlarla Başkenti Fethedip Rejimi Düşürebilirdi

İslam Ordusu Grubunun Esed Rejimine Terk Ettiği Devasa Mühimmat Görüntülendi

HTŞ Liderinden İslam Ordusu Liderinin ‘Belki De Allah Bizi Aşırılarla Savaşmak İçin İdlib’e Getirdi’ Açıklamasına Cevap