İslami Mağrib’teki El Kaide: ABD, Haçlı İşgali İçin Vurduğu Yerlere El Kaide Diyor

İslami Mağrib’teki El Kaide: ABD, Haçlı İşgali İçin Vurduğu Yerlere El Kaide Diyor
Aralık 06 12:25 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İslami Mağrib’teki El Kaide grubu, önceki gün ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM tarafından yapılan açıklamayı yalanlayan bir bildiri yayınladı.

El Kaide Sözcülüğü 29 Kasım’da ABD hava kuvvetleri tarafından düzenlenen hava saldırılarında kendi üyelerinin öldürüldüğü yönündeki AFRICOM açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“Biz İslami Mağrib’teki El Kaide olarak, Libya’nın güneybatısında yer alan Uvaynat’ta hedef alınan masum Müslümanlarla örgütsel bir bağımız olduğunu kesin bir dille reddediyoruz ve kendilerine Allah’tan rahmet diliyor ve şehitlerden kabul edilmelerini niyaz ediyoruz.”

El Kaide Sözcülüğünce yapılan açıklamada vurulanların El Kaide ile bağlantısı olmayan Tuareg gençlerden oluştuğu ifade edildi.

Açıklamaya göre bir akrabalarının evinde bir araya gelen bir grup Tuareg genç, ABD kuvvetlerince El Kaide iddiasıyla hedef alındı.

AFRICOM’un önceki gün yaptığı açıklamasında ‘29 Kasım’da Libya’da düzenlenen hava saldırısında 11 İslami Mağrib’teki El Kaide teröristinin öldürüldüğü’ iddia edilmişti.

AFRICOM, Libya’nın teröristler için güvenli bir barınak olmasına izin vermeyeceklerini ve saldırılarını sürdüreceklerini de eklemişti.

İslami Mağrib’teki El Kaide, hava saldırısının ABD ve Fransa’nın bölgenin demografik yapısını değiştirmek için düzenlendiğini belirtti.

Cihat yanlısı örgüte göre ABD ve Fransa, Libya’nın güneyinden Tuaregleri çıkararak bölgeyi Haçlı işgalcilerinin çıkarlarına uygun hale getirmek için saldırılar düzenliyor.

Fayiz El Sarrac Hükumetinin Batılı ülkelerin kuklası olduğu ifade edilen El Kaide bildirisinde 4 Aralık’ta düzenlenen protesto gösterilerine de değinildi.

Yerel protestocular, ABD saldırılarını kınayarak ‘Africom sivillere saldırıyor’ ve ‘Africom evlatlarımızı öldürüyor’ sloganları atılmıştı.

İslami Mağrib’teki El Kaide, Tuareglerden sadece bombardımanlar için protesto yapmamasını aynı zamanda Nijer’deki Agadez drone üssü için de yürümelerini talep etti.

El Kaide, uzun yıllardır ABD karşıtı cihadında yer almaları için Tuareglere yönelik açıklamalar yapıyor.

Mayıs 2017’de kurulan Cemaatu Nusreti İslam Vel Muslimin grubuna Malili Tuareg olan İyad Ghaly liderlik ediyor. Grup, İslami Mağrib’teki El Kaide Lideri Ebu Musab Abdulvedud’a ve Dr. Eymen Ez Zevahiri’ye bağlılık yemini etmişti.

Cemaatu Nusreti İslam Vel Muslimin, İslam Emirliği Lideri Mevlevi Heybetullah Ahundzade’ye biatli.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: