İslam’ı Seçerek Taliban Saflarında Savaşan Eski Alman Askeri, NATO’ya Esir Düştü

İslam’ı Seçerek Taliban Saflarında Savaşan Eski Alman Askeri, NATO’ya Esir Düştü
Mart 07 11:57 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afgan Milli Ordusu, İslam Emirliği Taliban saflarında savaşan Alman vatandaşı bir cihat yanlısını yakaladığını duyurdu.

Hilmend Vilayetinde faaliyet gösteren Abdulvedud ismindeki savaşçı, Taliban’ın öncü birliği ‘Kızıl Birim’de görev yapıyordu.

Kabil Hükumetine bağlı Afgan Milli Ordusu, Amerika Birleşik Devletleri ABD öncülüğündeki NATO Güçleriyle ortak çalışıyor.

Abdulvedud ismindeki Alman Mücahit, Hilmend’in güneyindeki Gereşk ilçesinde yaşanan savaşta beraberindeki diğer iki Taliban üyesiyle birlikte yakalandı.

Kabil yanlısı yerel haber kaynakları, çatışmalarda beş Taliban üyesinin de öldürüldüğünü yazdı.

Alman savaşçı Abdulvedud Kızıl Birim’in lideri Molla Nasir’in askeri danışmanlığı görevini yapıyordu. Kızıl Birim, Kan Birimi adıyla da tanınıyor.

ABD Ordusu, 1 Aralık 2017’de Hilmend’de düzenlediği bir hava saldırısında Kızıl Birimin liderini öldürdüğünü duyurmuştu. Molla Nasir, ABD kayıtlarında Molla Şah Veli olarak tanınıyor.

CIA’e yakınlığıyla bilinen bir haber-analiz sitesi, Taliban saflarında Alman savaşçıların bulunmasının normal olduğunu, Taliban’ın Almanya’da da faaliyet gösteren çok sayıda grupla çalıştığını yazdı.

Cihat yanlılarına yakın bazı sosyal medya hesapları ise Alman Taliban üyesinin 6 yıl önce Talibana esir düştükten sonra İslam’ı kabul ederek NATO’ya karşı savaşan eski bir Alman askeri olduğunu söylüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: