İspanya, ABD Savaş Grubundan Çekildi

İspanya, ABD Savaş Grubundan Çekildi
Mayıs 14 14:35 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, USS Abraham Lincoln tarafından yönetilen savaş grubundan 215 denizcinin geçici olarak çekilmesini emretti.

Savunma Bakanlığı’ndan çıkan kaynaklara göre, İspanyol hükümeti “fırkateyn Mendez Nuzez’in (F-104) Orta Doğu’da uçak gemisi Abraham Lincoln’ün savaş grubundan çekilmesini geçici olarak emretti” dedi.

Bakanlık, El Mundo haber sitesinde yer alan bir habere göre ABD ile İran arasındaki gerginliğin arttığını belirttikten sonra, “Fırkateyn’in bir araştırma görevi üstlendiğini ve başka bir misyona girmeyeceğini” belirtti.

Gemide 215 denizcinin bulunduğu fırkateynin çekilmesi kararı 13 Mayıs’ta gerçekleşen Avrupa Birliği savunma bakanları toplantısı sırasında Brüksel’deki Robles tarafından alındı.

ABC gazetecileri, “Hareket ABD ile İspanya arasında diplomatik bir krizi tetikleyebilir” diyerek uyardı ve “İspanya’nın ABD’nin güveninin kaybedilmesine” yol açabileceğini de belirtti.

Robles, İran krizi ile ilgili olarak İspanya’nın Avrupa Birliği ve uluslararası örgütlere bağlı olduğunu vurguladı.

Robles, İspanya’nın  ciddi ve güvenilir bir ortak olduğunu, ancak Silahlı Kuvvetlerinin yalnızca AB ve NATO ile yapılan anlaşmalarla bağlı olduğunu vurguladı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: