İsrail, Büyük Savaş İçin Tatbikatta

İsrail, Büyük Savaş İçin Tatbikatta
Mart 12 10:41 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail basını, Ordunun Pazar akşamı çalan sirenlerle ‘olası büyük savaş’ için tatbikata başladığını yazdı. ‘Büyük tatbikat’ yedi gün boyunca devam edecek.

İsrail Ordusu, 2001’den bu yana ortak tatbikat düzenlediği ABD ordusuyla birlikte Gazze ve Lübnan’dan gelebilecek tehditlere karşı da tatbikat yürütüyor.

İsrailli siyasetçilerin Hizbullah’tan gelebileceğini iddia ettiği saldırıları iç siyasete dönük bir politik argüman olarak geliştirdiği değerlendiriliyor.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, geçen ay yaptığı açıklamada, Lübnan merkezli Hizbullah hareketinin savaşa kalkışması durumunda, İsrail’in tüm gücünü kullanacağı ve kara kuvvetlerinin Lübnan’a gireceği tehdidinde bulunmuştu.

Liberman’ın tehdidine karşı, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Saad Hariri, Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn ve bazı bakanlar ile üst düzey yetkililerin yer aldığı Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, “Lübnan’ın güvenliği” konulu toplantı düzenlemiş ve ardından İsrail’in muhtemel saldırısına karşılık verebilmesi için Lübnan ordusuna tam yetki verildiği bildirilmişti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: