İsrail, Gazze Sınırına 100 Keskin Nişancı Yerleştirdi

İsrail, Gazze Sınırına 100 Keskin Nişancı Yerleştirdi
Mart 29 11:04 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail ordusunun, Filistin’li göstericiler için Gazze sınırında 100’den fazla keskin nişancı görevlendirdiği bildirildi.

Cuma gününden itibaren beş noktada toplanma çağrısı yapılan Gazze’de, Filistinli mültecilerin evlerine geri gönderilme hakkı için altı haftalık bir protesto düzenlenecek.

İsrail güvenlik endişelerini gerekçe göstererek, Gazze’deki Filistinlilere “gitmeme” zorluğu uygulayacak.

Genelkurmay başkanı Korgeneral Gadi Eizenkot, Yedioth Ahronoth gazetesine yaptığı açıklamada, ordunun “kitlesel sızma”ya izin vermeyeceğini söyledi.

Eizenkot röportajda, “Bütün ordu birimlerinden başta özel kuvvetlerden oluşan 100’den fazla keskin nişancının konuşlandırıldı ve ateş açma izinleri var” dedi.

İsrail askerleri, Gazze sınırında Filistinli protestoculara karşı sıkça şiddet uyguluyor. Göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve askeri mühimmat kullanıyor.

Protestonun Hamas hareketi de dahil olmak üzere birkaç Filistinli grup tarafından desteklendiği iddiası ile İsrail askerlerinin saldırıları meşrulaştırma gayesi içinde olduğu belirtildi.

BM’nin Ortadoğu barış sürecinin özel koordinatörü olan Nickolay Mladenov, şiddet yanlısı hareketlerden kaçınmak için gerekli adımların atılması çağırısında bulundu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: