İsrail, Gazze’de Daha Fazla Kan Döküleceği Tehdidinde Bulundu

İsrail, Gazze’de Daha Fazla Kan Döküleceği Tehdidinde Bulundu
Nisan 04 10:35 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, ordunun protestolar sırasında Gazze sınırında Filistinlilere karşı uyguladığı ölümcül taktiklere devam edeceğini söyledi.

İsrail askerleri tarafından kullanılan plastik mermiler ve göz yaşartıcı gazla birlikte gerçek mermi ile keskin nişancı (sniper) saldırılarıyla Gazze sınırında düzenlenen gösteride 18 Filistinli protestocu hayatını kaybetti ve yüzlerce sivil yaralandı.

Lieberman, Gazze sınırına yakın bir mesafede, “Açık temel kurallar belirledik ve bunları değiştirmek niyetinde değiliz” dedi.

“Sınıra yaklaşan herkes hayatını tehlikeye atar” dedi.

İsrail ordusu bazı protestocuları “terörist” faaliyetlerle suçladı ve militan gruplarla bağlantılı olduğunu iddia etti.

Gazze Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu iddialara rağmen Filistinlilerin ölmesine karşın, hiçbir İsraillinin Cuma günü yaralanmadığına dikkat çekildi. Bakanlık, yaralanan veya öldürülenlerin bazılarının dua ederken veya olayları gözlemlerken vurulduğunu belirtti.

Filistin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Riyad Mansour, özellikle Gazze’de Filistinli sivilleri korumak için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurdu.

İsrail ordusunun protestolar sırasında “öldürme-vurma politikası” olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Antonio Guterres ‘in, İsrail’in sivillere yönelik yasal yükümlülüklerini “kasıtlı, kaba ve sistematik olarak” ihlal ettiğini söyledi.

Gazze sağlık görevlilerine göre, Cuma günü meydana gelen 18 ölümün yanı sıra, İsrail askerlerinin ateşi nedeniyle 750’den fazla Filistinli de yaralandı.

Üst düzey bir Hamas yetkilisi lastik kaplı çelik mermilerle 148 kişinin yaralandığını belirtti..

İsmail Radvan , Lieberman’ın tehditlerine rağmen kitlesel protestoların planlandığı gibi devam edeceğini söyledi.

Bakan, İsrail savunma bakanının son yorumlarının “geçen Cuma günü Gazze’de işlediği bir savaş suçu olduğuna dair daha fazla kanıt” olarak görülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sınırdaki yürüyüş, İsrail’in kurulması sırasında evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce Filistinli için yapıldı.

Gazze halkının çoğu bu mültecilerden oluşuyor ve Filistinliler evlerine dönme hakkı talep ediyor.

______________

İlgili Haber:

İsrailli Keskin Nişancının Filistinli Müslüman Kadını Vurduğu Anlar Yayınlandı

BM’den İsrail’e Uyarı: Çocukları Ve Sivilleri Vurma

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: