İsrail Gazze’de Vuruyor, Batı Şeria’da Tutukluyor

İsrail Gazze’de Vuruyor, Batı Şeria’da Tutukluyor
Nisan 16 12:39 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail askerlerinin barışçıl gösteriler için bir araya gelen sivil Filistinlilere yönelik silahlı müdahaleleri sürüyor. İsraillilerin açtığı ateş sonucu 3 Filistinli daha yaralanarak tedavi altına alındı.

‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ için 30 Mart Cuma günü başlatılan protesto gösterilerine on binlerce Filistinli vatandaş katıldı.

İsrail askerlerinin küfrederek silahsız sivilleri hedef aldığını ve vurduğu Filistinliler nedeniyle kahkahalara boğulduğunu gösteren videolar sosyal medya aracılığıyla paylaşıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İsrail askerlerinin bugün de kalabalık arasına ateş açarak 3 Filistinli’yi daha yaraladığı rapor edildi.

İsrail, ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde şu ana kadar 35 Filistinliyi öldürdü.

Protestolar, Filistinlilerin İsrail işgaliyle çıkarıldıkları evlerine dönüşü ve ablukanın kaldrılması talebiyle sürdürülüyor.

Protestolar boyunca 30 Marttan bu yana en az 3 bin kişi de İsrail mermileriyle yaralandı. Protestoların Nisan ve Mayıs ayında da devam etmesi planlanıyor.

Öte yandan İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da 30 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi. İsrailli yetkililer, Batı Şeria’da gece düzenlenen operasyonlarda “güvenliği etkileyen halk faaliyetlerine katıldıkları” iddiasıyla 30 Filistinli gözaltına alındı’ dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: