İsrail Kudüs’teki Filistinlileri İstediği Zaman Çıkarabilecek

İsrail Kudüs’teki Filistinlileri İstediği Zaman Çıkarabilecek
Mart 07 22:16 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail parlamentosu İsrail’e “sadakat ihlali” gerekçesiyle Kudüs’teki herhangi bir Filistinlinin ikamet haklarını iptal etmesini sağlayan bir yasa kabul etti.

Çarşamba günü onaylanan tasarı, ikamet statüsünü yanlış bilgilere dayanarak alanlar ve içişleri bakanlığı görüşüne göre “bir kişinin ceza davası açtığı” durumlarda da geçerli olacak.

 Ultra-Ortodoks Shas’ın lideri İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri, tehdit olarak görülen herhangi bir Filistinli kişinin ikamet belgelerini yeni önlem çerçevesinde iptal edecek.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üyesi Hanan Ashravi, yasayı “aşırı derecede ırkçı bir mevzuat parçası” olarak nitelendirdi.

Filistin haber ajansı Wafa’ya açıklama yapan Ashravi “Kudüs’te Filistinlilerin ikametini iptal etmek ve kendi şehrinden çıkarmak uluslararası hukuku hiçe saymaktır. İnsan hakları ve insani yasaları ihlaldir” dedi.

Şehirdeki Filistinlilere sadece seyahat amacıyla kullanılan “sürekli ikamet” kimlik kartları ve geçici Ürdün pasaportları veriliyor. İsrail vatandaşı değiller, Ürdün ya da Filistin vatandaşı da değiller.

Yeni yasa tasarısı, yalnızca Doğu Kudüs’teki, devlet tarafından yabancı göçmen olarak kabul edilen 420.000 Filistinliyi kapsıyor.

Yabancı bir ülkede ya da işgal altındaki Batı Şeria’da olsun, belli bir süre Kudüs’ün dışında yaşayan herhangi bir Filistinlinin oradaki yaşam haklarını kaybetme riski de var.

1967’den beri İsrail en az 14.000 Filistinli’nin statüsünü iptal etti.

İçişleri bakanı Deri, Twitter sayfasında, bu yasa, İsrail vatandaşlarının güvenliğini korumak için gerçekleştirildi dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: