İsrail’den Gazze’de Yeni Katliam

İsrail’den Gazze’de Yeni Katliam
Haziran 09 00:48 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail kuvvetlerinin işgal sınırı yakınında protestoculara karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz bombaları ile saldırdığı bildirildi.

Gazze Şeridindeki Filistinliler iki aydan fazla süredir işgal altındaki sınır boyunca 70 yıl önce sürgün edilenler için protesto gösterileri düzenliyor.

750.000 Filistinli zorla tahliye edildi. Cuma gösterilerinin devam ettiği belirtildi.

30 Mart’ta protestolar başladığından beri İsrail kuvvetleri kuşatılmış kıyı bölgelerinde 124 Filistinliyi öldürdü ve 13.000’den fazla insanı yaraladı.

Gazze Şeridi’nde görevli sağlık yetkilileri, İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısının dörde yükseldiğini söyledi.

Filistin haber ajansı Wafa, 29 yaşındaki Yusuf El Fasih’in Gazze Şeridi’nde gösteri sırasında vurularak öldürüldüğünü söyledi.

İsrail kuvvetleri tarafından 600’den fazla kişi yaralandı. Fotoğrafçı Muhammed Abed Al Baba da vardı.

AFP haber ajansı için çalışan Al Baba, Gazze’nin kuzeyindeki Cebelya sınırının yaklaşık 200 metre uzağında basın yelekli ve kask içinde açıkça belliyken vuruldu.

Filistin haber ajansı Wafa tarafından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Khan Younis’in doğusunda 15 yaşındaki Haitham El Jamal’ı da öldürdüğünü söyledi.

Kuzey Gazze Şeridi’nde protesto gösterilerine katılan Ziad Jadallah Bureim de vurularak öldürüldü.

26 yaşındaki Imad Nabil Abu Darabi, Jabalia kasabasının doğusunda öldürüldü.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: