İstihbarat Raporu: ABD, Bağdadi Ve Diğer IŞİD Liderlerini Afganistan’a Taşıdı

İstihbarat Raporu: ABD, Bağdadi Ve Diğer IŞİD Liderlerini Afganistan’a Taşıdı
Mayıs 28 15:20 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Pakistan’da yayın yapan bir Gazete, İran’lı bir Gazeteden alıntıladığı haberde İran’ın Pakistan’ı IŞİD Lideri Ebubekir Bağdadi hakkında uyardığını yazdı.

Pakistan merkezli Express Tribune Gazetesi üst düzey bir İran’lı Yetkilinin Pakistan Başsavcısı Ishtar Asaf Ali’yle görüşerek ellerinde ABD’nin Ebubekir Bağdadi de dahil IŞİD liderlerini Afganistan’a taşıdığı yönünde güvenilir istihbarat raporları olduğu konusunda uyardığını duyurdu.

İran’lı Yetkili, Asaf Ali’ye sunduğu 21 sayfalık raporun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ABD ve İsrail’in Pakistan ve İran’ı Suriye, Irak, Libya ve Afganistan’a çevirmek istediğini söyledi.

Asaf Ali, iki hafta önce resmi davetle İran’ı ziyaret etmişti.

Gazeteye göre rapora ek olarak IŞİD’in Afganistan’daki varlığı ve ABD tarafından desteklendiği yönünde bilgiler de sunuldu.

Dışişleri Bakanlığı daha önce de IŞİD’in Afganistan’da giderek büyüdüğünü ve ABD tarafından desteklendiğini belirten açıklamalar yapmıştı.

Tacikistan’ın Pakistan Büyükelçisi önceki hafta yaptığı basın açıklamasında IŞİD’in Afganistan’da giderek güçlenmesinin bölge istikrarı açısından endişeye neden olduğunu kaydetmişti.

İran, Pakistan ve İran’a terörle mücadelede işbirliği teklifinde bulundu.

Washington Post Gazetesi geçtiğimiz hafta IŞİD Lideri hakkında yeni bir rapor yayınlamıştı. ABD İstihbaratına dayandırılan rapora göre Bağdadi hayatta ve fikirlerini yayabileceği yeni bir ‘uzun vadeli’ proje üzerinde çalışıyor.