İstihbarattan IŞİD Uyarısı

İstihbarattan IŞİD Uyarısı
Mayıs 14 13:45 2019

Alman iç istihbarat servisi, IŞİD’in Ortadoğu’da askeri bakımdan yenilmiş olsa da Batı’da halen tehlikeli bir örgüt olarak tehdit oluşturduğunu söyledi.

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu olan Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Başkanı Thomas Haldengang, IŞİD’in Batı için halen ciddi bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

Haldenberg, söz konusu uyarısını, Berlin’de BfV tarafından düzenlenen ve “aşırıcı” oluşumların hareket kabiliyetini konu alan bir sempozyumda dile getirdi.

Haldenberg bu toplantıda, kendisinden önceki BfV Başkanı Hans-Georg Maassen’ın aksine sadece Müslümanların değil, aşırı sağcı ve aşırı solcu grupların faaliyetlerini de gündeme getirdi.

Haldenberg, insanların, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta uğratıldığı askeri yenilgiye aldanmamaları gerektiğini söyledi.

“IŞİD PROPAGANDA YAPMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Sri Lanka’da düzenlenen Paskalya Yortusu saldırılarını hatırlatan iç istihbarat başkanı, ”IŞİD artık yer altına inmiş bir ‘terör’ örgütüdür ” dedi.

Haldenberg, IŞİD’in saldırılarının, dünyanın diğer bölgelerinde de örnek almasından endişe duyduğunu ifade etti.

Haldenberg’in dw’ye yaptığı açıklamada, IŞİD’in Batı Avrupa’da Almanca dahil, çeşitli dillerde yaptığı propagandayla “Batılı hedeflere saldırılar düzenlenmesi için çağrıda bulunduğunu” söyledi.

BfV Başkanı, “Maalesef bu planları gerçekleştirmeye çalışan yeterince terörist olduğunu da biliyoruz” diye ekledi.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: