İtalya Tunusluları Sürgün Edecek

İtalya Tunusluları Sürgün Edecek
Haziran 06 00:10 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İtalya’nın ülkede yasadışı olarak yaşayan bütün Tunusluları sınır dışı etmeyi planladığı bildirildi.

Corriere della Sera gazetesi, yeni İtalyan hükumetinin önümüzdeki haftalarda “yasadışı göçmenleri” sınır dışı etmek için büyük bir kampanya başlatmaya hazırlandığını yazdı.

Gazete, Tunus’un İtalya’ya gelen kaçak göçmen sayısı açısından birinci sırada olduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde 2.800’den fazla Tunuslu göçmenin İtalya’ya geldiğini belirtti.

Sağcı görüşlü gazete İl Giornale’in aktardığına göre Salvini: “Yeni İtalyan hükumetinin ve İçişleri Bakanlığının önceliği Tunus ve Cezayir’den gelen göçmenlerin akını durdurmasıdır” dedi.

İtalyan İçişleri Bakanı Tunus’u sert bir şekilde eleştirerek, suçluları ülkesine ihraç etmekle suçlayıp 40.000 Tunuslunun yasa dışı yollarla İtalya’da ikamet ettiğini söyledi.

Tunus, İtalyan büyükelçisini, ülkesinin yeni içişleri bakanı Matteo Salvini’nin Tunusluların İtalya’ya göçü ile ilgili yaptığı yorumlarda onu şaşırttığını belirtti.

Tunuslu yetkililer, İtalya’ya giden teknelerinin batması sonrası en az 60 göçmenin ölümüne ilişkin olarak, yıllardır göçmenlerin ölümüne dair en kötü olaylardan biriyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: