Japonya: Çin Gemisini Kuzey Kore Gemisine İllegal Transfer Yaparken Yakaladık

Japonya: Çin Gemisini Kuzey Kore Gemisine İllegal Transfer Yaparken Yakaladık
Mayıs 29 14:24 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Japonya, Salı günü yaptığı açıklamada Çin bandıralı olduğu görülen bir geminin Şangay’ın 350 kilometre açığında Kuzey Kore’li bir gemiye illegal transfer yaptığını saptadıklarını açıkladı.

Japonya Dışişleri Bakanı, BM Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunduğu basın açıklamasında ‘geniş çaplı değerlendirmelerin ardından Japon Hükumeti BMGKK tarafından yasaklanan gemiden gemiye transferden şüphe ediyor’ dedi.

Açıklamada ‘Japon P-3 Devriye Uçağı,19 Mayısta birbirlerine hortumla bağlanmış gemiler saptadı, birinde Çin bayrağı gibi görünen bir bayrak dalgalanıyordu’ ifadelerine yer verildi.

Çin Hükumeti bir çok açıklamasında Kuzey Kore’ye yönelik BM yaptırımlarını tamamen uyguladığını ve bunu delecek Çin firmalarına ceza vermeye hazır olduğunu belirtmişti.

Japonya’nın dünya gündemini etkileyen açıklaması, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile Amerika Birleşik Devletleri ABD Lideri Donald Trump’ın önümüzdeki ay gerçekleştirilmesi planlanan görüşmesinin öncesinde geldi.

Japonya, ABD’nin ve diğer ülkelerin Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımları, nükleer silah ve balistik füze geliştirmekten vazgeçene kadar ağırlaştırmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Nisan ayında aldığı kararla beşi Çin merkezli onlarca şirketi Kuzey Kore adına petrol ve kömür kaçakçılığı yaptığı için kara listeye almıştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: