Jonhson: Suriye Savaşı Elbette Devam Edecek

Jonhson: Suriye Savaşı Elbette Devam Edecek
Nisan 16 13:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İngiltere dışişleri bakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, Suriye savaşının kimyasal silah tesislerinin vurulmasının ardından kaçınılmaz olarak devam edeceğini söyledi.

İngiltere ve Fransa, Cumartesi günü ABD liderliğinde füze saldırılarına katıldı. Saldırı, Duma kasabasında sivillere yönelik klor ve sarin gazlı kimyasal saldırı sonrasında geldi. İngiltere dışişleri bakanı şu anda daha fazla saldırı planlarının olmadığını söyledi.

Johnson İngiliz televizyonuna yaptığı açıklamada, “Korkarım ki eylemimizi kimyasal silahlarla sınırlandırdığımızı söylersek … o zaman elbette Suriye savaşı devam edecek” dedi.

İngiliz savaş uçakları, kimyasal silah geliştirme ve depolama tesislerini tahrip eden saldırılar düzenledi.

Yedi yıllık çatışmanın mağduru 350.000’den fazla kurbanın çoğunluğu, kimyasal silahlardan ziyade Rusya, İran ve Esed rejiminin hava bombardımanında yaşamını yitirdi.

Ancak Johnson, misyonun “amacının” son yıllarda bir dizi kimyasal saldırıya yanıt olduğunu vurguladı.

Başbakan May, parlamentoya “Bu kararı ulusal çıkarımız olduğu için aldık”“… Suriye’de, Birleşik Krallık sokaklarında ya da başka yerlerde kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz” dedi.

Anket sonuçları

İngilterede yapılan bir ankette, dış saldırılarda halkın yüzde 30’unun milletvekili onayını almamaya destek verdiği ve yüzde 54’lük bir oranla karşı çıktığı açıklandı.

Uzmanlar ekibi, Suriye rejiminin ve Rusya’nın kabul etmediği Duma kimyasal saldırısını soruşturmaya hazırlanıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: